W przypadku niektórych prac budowlanych skorzystanie z żurawia wieżowego może okazać się wręcz konieczne. Problem się pojawia, gdy firma nie posiada takiego urządzenia dźwignicowego. Warto wtedy wziąć pod uwagę wynajem żurawia.

Łatwo zauważyć żurawie wieżowe na niektórych budowach, zwłaszcza tych związanych ze stawianiem bloku, biurowca lub wielkiej hali. Właśnie branża budowlana jest najczęstszym użytkownikiem żurawi wieżowych. Bywają jednak używane również w przemyśle, transporcie, a także w innych branżach. 

Żuraw wieżowy – kiedy się przydaje?

Warto zauważyć, że żuraw wieżowy to jedno z największych urządzeń roboczych. Ich charakterystyczne sylwetki górują nad placami budowy i widoczne są z daleka. Za pomocą takich żurawi można podnosić ładunki do około 100 m, a udźwig największych modeli to nawet kilkaset tysięcy kilogramów. Żurawie wieżowe sprawdzają się zatem doskonale, gdy konieczny jest transport na krótkich dystansach i na bardzo dużej wysokości. Żurawie można podzielić na stacjonarne i przejezdne. Najczęściej żuraw wieżowy przybiera kształt bardzo wysokiej wieży z wychylnym wysięgnikiem.

Dlaczego nie warto kupować żurawia wieżowego?

Wiele firm, szczególnie w branży budowlanej, wykorzystuje żurawie wieżowe, chociaż nie posiada ich na własność. Czy zatem warto zainwestować w takie urządzenia? Jeśli przeanalizować różne aspekty finansowe, okaże się często, że korzystniejszy jest wynajem żurawi wieżowych. Takie urządzenia dźwignicowe nie należą wcale do tanich. Jeśli firma zdecyduje się na zakup żurawia za gotówkę, zamrozi dużą kwotę w maszynie, a tym samym nie będzie mogła jej użyć na inne cele, nie wspominając o tym, że obniży swoją płynność finansową. Do tego wyspecjalizowane maszyny długo się amortyzują. Nawet leasing nie zawsze musi być korzystny i obciąża budżet firmy. Gdy żuraw wieżowy jest używany od czasu do czasu, warto wziąć pod uwagę jego wynajem.  

Wynajem żurawi wieżowych – na co zwrócić uwagę?

O ile duże firmy budowlane mogą sobie najczęściej pozwolić bez ogromnego wysiłku finansowego na zakup własnego żurawia wieżowego, o tyle mniejsze firmy nie mają na to praktycznie szansy lub byłoby to dla nich dużym obciążeniem. Warto zatem wziąć pod uwagę alternatywę w postaci wynajmu żurawia wieżowego. Na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Przede wszystkim należy się zastanowić, jaki typ żurawia jest potrzebny i o jakich parametrach. Trzeba jeszcze zapoznać się dokładnie z warunkami wynajmu. Warto zapytać, czy właściciel żurawia dostarcza go na miejsce pracy, a potem odbiera urządzenie. Najlepiej, gdy firma wynajmująca zapewnia kompleksową obsługę – doświadczeni specjaliści montują i demontują żurawia.

Wynajem tak drogiego urządzenia, jak żuraw wieżowy, często bardziej się opłaca niż zakup tego rodzaju maszyny. Nie trzeba martwić się o drogie finansowanie, a do tego koszty ponosi się tylko wtedy, gdy żuraw jest potrzebny do pracy.