Gdy nadchodzi lato, wszyscy doceniamy posiadanie balkonu. Nawet jeśli jest to przestrzeń o mikroskopijnych wymiarach, to może znacząco podnieść komfort zamieszkiwania w bloku lub w apartamentowcu. Możemy ustawić tam meble ogrodowe, urządzić suszarnię na pranie lub stworzyć piękny zakątek do uprawy roślin. Zdarza się jednak, że balkon nie może być w pełni otwarty na otaczającą przestrzeń.

Osłony balkonowe osłaniające przed nadmiernym nasłonecznieniem

Gdy budynek umiejscowiony jest względem stron świata i okolicznej zabudowy w taki sposób, że balkon jest za bardzo nasłoneczniony, potrzebne będą osłony zacieniające. Mogą to być drewniane kratki, panele lamelowe lub zwykłe druciane ścianki, po których poprowadzimy pnące rośliny (bluszcze, powojniki lub wisterie). Bardzo dobrze sprawdzą się również mobilne osłony przeciwsłoneczne: żagle, pół-parasole, wiaty oraz markizy, których funkcją jest nie tylko zabudowanie balkonu, ale również poprawienie estetyki aranżacji. Skutecznie zacienią przestrzeń, osłaniając obecne na balkonie rośliny przed palącym słońcem, ale też umożliwią korzystanie z balkonu w czasie upalnego lata nie tylko wtedy, gdy słońce chyli się już ku zachodowi. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy balkon mają wystawiony na wschodnią i południową stronę. W takich przypadkach dobrym krokiem jest również zamówienie na wymiar pawilonu ogrodowego, ustawienie mini trejażu lub pergoli z rozsuwanym płóciennym dachem.

Zabudowa balkonu wystawionego na wiatr i mróz

Zupełnie innym problemem, z którym wielu z nas boryka się tak samo często jak z nadmiernym nasłonecznieniem, są hulające wiatry na balkonie. Często towarzyszy im zjawisko nadmiernego wyziębiania wnętrza pomieszczenia, które przylega do balkonu. Ma to najczęściej miejsce, gdy balkon wychodzi na korytarz powietrzny, który wytworzył się między wysokimi blokami lub po prostu wtedy, gdy mamy mieszkanie wystawione na północ. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy z balkonu rozpościera się przed nami niczym nieosłonięta przestrzeń lub wtedy, gdy balkon umiejscowiony jest co najmniej na piątym piętrze. Zwykle wtedy zależy nam na zachowaniu widoku z okien, dlatego wybierając zabudowę balkonu, należy skierować swoją uwagę ku ofertom firm specjalizujących się w dostarczaniu systemów bezramowych. Może to być szklana (lub wykonana z przezroczystego, dobrej jakości, mocnego tworzywa sztucznego) zabudowa w całości transparentna, zamykająca balkon na otoczenie z zewnątrz, ale bez zasłaniania widoku. Tego typu zabudowy balkonów oferuje np. https://szklanorama.pl/. Ścianki można otwierać tak jak okna, przez co wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, można wrócić do idei balkonu otwartego na zewnątrz.