Funkcjonalnie urządzona strefa sanitarna w zakładzie pracy jest niezbędna, by zachować normy BHP. W niektórych branżach są one bardziej restrykcyjne, a w innych mniej. Niemniej jednak niezależnie czy jest to praca biurowa czy na produkcji sanitariat powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się przede wszystkim miejscami, gdzie poza toaletami urządzone są osobne strefy sanitarne przed wejściem na teren produkcji czy magazynu. Niewątpliwie w takich miejscach niezbędne będą dozowniki łokciowe lub bezdotykowe do mydła.
Po pierwsze: armatura bezdotykowa działająca na czujnik ruchu
Tam, gdzie warunki sanitarne są wyjątkowo rygorystyczne, a dodatkowo ze strefy sanitarnej w krótkim odstępie czasu korzysta wiele osób warto zastosować rozwiązania takie jak armatura bezdotykowa. Dzięki niej nie trzeba brudnymi rękami dotykać kurków czy uchwytu, a tym samym nie ma się kontaktu z dodatkowymi bakteriami. Dodatkową zaletą takiej armatury jest fakt, że można regulować czas wypływania strumienia wody, co pozwala ustawić go na czas, jaki każdy powinien poświęcić na tę czynność. Wiele osób ręce myje zbyt krótko, tymczasem proces ten powinien trwać jakieś 15 sekund. Takie rozwiązanie zatem zwiększa sterylność i higienę. Co więcej baterie umywalkowe mogą być wyposażone w mechanizm, który umożliwia tworzenie się napowietrzonego strumienia wody, co ogranicza nawet o kilkadziesiąt procent jej zużycie.
Po drugie: Dobór odpowiedniego dozownika do mydła
Kiedy już mamy dobraną armaturę i ceramikę łazienkową, to pozostaje dobór akcesoriów. Niezbędne będą dozowniki do mydła. Świetnie sprawdzą się łokciowe, które eliminują konieczność uruchamiania przycisku lub wajchy ręką, co zwiększa sterylność korzystania ze strefy sanitarnej. Solidny dozownik łokciowy może mieć dość duży rozmiar. Dzięki temu wkładów mydła nie trzeba bardzo często wymieniać. Innym rodzajem może być model bezdotykowy z zaworem niekapkiem. W tym przypadku całkowicie eliminuje się bezpośredni kontakt z urządzeniem, które działa na czujnik ruchu po przyłożeniu rąk na odległość kilku centymetrów. Jednak niewątpliwie obydwa modele dozowników mogą się sprawdzić.
Po trzecie: Suszarki do rąk z filtrem HEPA
W strefie sanitarnej, w zakładzie pracy nie może zabraknąć również suszarki do rąk z filtrem HEPA. Takie urządzenie o najwyższej klasie może wyłapać nawet 99,9% bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu przestrzeń sanitarna jest wolna od alergenów, czyli przyjazna osobom z nadwrażliwością np. na kurz. Taka suszarka również działa automatycznie, po zbliżeniu rąk do czujnika. Zatem eliminuje się bezpośredni kontakt. Na dodatek jest dość cicha, dlatego jej użytkowanie jest w pełni komfortowe. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że ręce są już odpowiednio zdezynfekowane.
Po czwarte: Rękawiczki jednorazowe, maseczki i czepki
Ostatnią kwestią jest wyposażenie dodatkowe, które jest niezbędne np. w produkcji żywności. Pracownicy są zobligowani do ubrania rękawiczek jednorazowych po skorzystaniu ze strefy sanitarnej. Nakładają również maseczki oraz czepki na głowę. Takie wyposażenie niezbędne jest np. przy filetowaniu ryb czy porcjowaniu surowego mięsa. Wszystkie te akcesoria po skończonej pracy lądują w koszu na odpadki. Jeżeli pracownik wychodzi na przerwę to każdorazowo musi zdjąć i wyrzucić wszystkie elementy, a później włożyć nowe. Zatem przy strefie sanitarnej muszą znajdować się również kosze na śmieci o odpowiedniej pojemności. Najlepiej jeśli są to modele pedałowe albo bezdotykowe.
Ponadto w strefie sanitarnej może znaleźć się również lustro. Bardzo istotne znaczenie ma tutaj wykończenie podłogi, która powinna być antypoślizgowa, ale również jak najbardziej antyalergiczna. Najlepiej sprawdzają się podłogi żywiczne, czyli poliuretanowe z dodatkiem naturalnych żywic. Obok strefy sanitarnej mogą dodatkowo znajdować się jeszcze ręczniki papierowe. Jednak w dużych zakładach oraz tam, gdzie panują restrykcyjne warunki sanitarne bardziej polecane są suszarki do rąk z filtrem HEPA. Jeśli policzy się koszt środków dezynfekcyjnych i papieru w stosunku rocznym, to jednorazowy wydatek na suszarkę nie wydaje się zbyt duży, a już na pewno jest bardzo opłacalną inwestycją.