Aranżując taras bardzo ważny jest nie tylko wybór mebli, ale także oświetlenia. To ono nadaje charakter i sprawia, że taras zyskuje bardzo ciekawą estetykę, a także praktyczność również w godzinach wieczornych. Jednak wybierając oświetlenie należy pamiętać nie tylko o funkcjonalności, ale również bezpieczeństwie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wam sposoby na bezpieczne i efektowne oświetlenie tarasu. Już teraz zdradzimy Wam, że doskonałym wyborem będzie energooszczędne oświetlenie led.

Kinkiety na taras – do jakiej aranżacji się sprawdzą?

Wybierając oświetlenie na taras należy pamiętać, by posiadało ono odpowiedni stopień wodoszczelności, przynajmniej IP 67. Nie tylko żarówki powinny być odporne na wilgoć, ale również oprawy świetlne. Kinkiety na taras doskonale się tu sprawdzą, zwłaszcza, że ich design można dopasować do elewacji od strony tarasu. Zatem, jeśli wykończona jest w cegle, to doskonałym wyborem mogą być kinkiety stylizowane na latarenki o zabudowanych szklanych kloszach i metalowych krawędziach. Z kolei do nowoczesnej aranżacji tarasu doskonale sprawdzą się modele o sześciennym lub prostopadłościennym kształcie oraz modele przypominające małe reflektorki. W zależności od rodzaju gwintu można do nich dopasować różne światła LED, zarówno klasyczne żarówki, jak i modele o płaskiej budowie.

Girlanda na taras

Ciekawym wyborem jest też girlanda ogrodowa, która sprawdzi się nawet podczas opadów deszczu czy śniegu. Oczywiście przy wyborze warto zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, a także zakończenie. Wybierając takie na haczyk bądź gniazda przelotowe można łączyć ze sobą kolejne girlandy. Bardzo ważnym elementem jest również współczynnik ochrony. Tutaj można wybrać IP 44. Należy także zwrócić uwagę, aby posiadały one uszczelki, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie i ochronę przed dostaniem się kurzu czy też wody. Dzięki nim taras ma niepowtarzalny charakter. Girlandami można ozdobić także meble ogrodowe, czy zawiesić na deskach stropowych. Ciekawym wyborem jest także donica z oświetleniem led. Dzięki temu jest niezwykle unikalna. Oczywiście warto wybrać taką, która wykonana jest z polietylenu. Jest on odporny na opady deszczu i śniegu. Doskonale podkreśla piękno rośliny i ukazuje jej liście w różnych barwach, tworząc grę świateł.

Drzewko ledowe – stylowe i eleganckie

Ciekawym wyborem są także drzewka led, które można umieścić w doniczce, ale również na podłodze. Takie oświetlenie zewnętrzne sprawia, że taras zyskuje nietuzinkowy charakter. Świetnym rozwiązaniem na taras jest także drzewko świecące w postaci płaczącej wierzby. Zachwyca ono delikatnością, ale i niepowtarzalną estetyką. Diody led w tym przypadku są zamknięte w imitacji listków. Oczywiście przy wyborze należy zwrócić uwagę na klasę wodoodporności, a także na to, by ten element dekoracyjny spełniał normy GS/CE. Potwierdza to, że produkt spełnia europejskie standardy. Można także zdecydować się na gałązki led, które choć dają mniejszą łunę światła, to jednak wpisują się w klasyczny romantyzm. Można umieścić je w wazonie i postawić na tarasowym stoliku.

Latarenki – kwintesencja skandynawskiego designu

Niezależnie od wielkości tarasu można wybrać dekoracyjne oświetlenie, które doda aranżacji przytulności. Najlepiej sprawdzą się tu latarenki ze świeczkami led. Można zdecydować się na modele w czarnym i białym kolorze, tworząc klasyczną aranżację black and white. Latarenki są kwintesencją filozofii hygge, według której należy cieszyć się codziennością, a więc również czasem spędzonym w przytulnej atmosferze na tarasie, np. z książką w ręku. Tutaj zamiast klasycznych mebli można postawić na hamak rozwieszony między dwoma filarami. Można wybrać latarenki różnej wielkości i rozstawić je na całej szerokości tarasu.

Wybierając oświetlenie na taras, należy zwrócić uwagę na parametry takie jak wodoszczelność i bryzgoszczelność, zarówno źródeł światła, jak i opraw świetlnych. Również oświetlenie dekoracyjne może posiadać taką ochronę. Dlatego przy pomocy różnych rodzajów światła led można upiększać taras niemal bez ograniczeń. Oświetlenie najlepiej dobrać do ogólnej aranżacji, tak by stworzyło z nią monochromatyczne połączenie.