Wieloletnie rośliny zwisające, poza oczywistymi zaletami, takimi jak ograniczenie wydatków związanych z corocznym zakupem nowych sadzonek, czy brak konieczności ciągłego odtwarzania raz zaprojektowanej aranżacji, posiadają również masę dodatkowych zalet praktycznych. Nie tylko ciekawie się prezentują, nadając naszemu ogrodowi niepowtarzalny charakter, ale również mogą pomóc wypełnić pustą przestrzeń lub zakryć niechciane bądź mniej atrakcyjne elementy wyposażenia posesji. 

Oto kilka wskazówek, w jaki sposób wieloletnie kwiaty zwisające mogą pomóc upiększyć Twój ogród i które gatunki będą do tego najlepsze.

1. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Jako roślina mało wymagająca, bluszcz z łatwością adaptuje się na różnorodnych stanowiskach. Możesz więc z powodzeniem wykorzystać go do ozdobienia swojego ogrodu, np. poprzez oplątanie pni starszych drzew. A może drewniany trejaż? Szczelnie pokryty zwisającymi pędami bluszczu stworzy w Twoim ogrodzie imitację zielonej ściany. Bluszcz świetnie posłuży również jako izolacja od spojrzeń wścibskich sąsiadów. Wystarczy posadzić pnącze przy płocie, a następnie odpowiednio je poprowadzić, aby móc cieszyć się piękną gęstwiną liści oraz prywatnością.

2. Glicynia chińska (Wisteria sinensis)

Pnącze długowieczne, które rozwija przepiękne, fioletowe kwiatostany. Roślina rośnie niezwykle silnie, osiągając wysokość nawet do 10 m. Idealnie nadaje się do prowadzenia po altanach, pergolach, ścianach lub innych mocnych konstrukcjach, które znajdują się w nasłonecznionym oraz ciepłym miejscu. Glicynię chińską możesz także formować jako drzewko lub krzew, a nawet na bonsai. Jej niespotykany oraz oryginalny wygląd z pewnością upiększy otoczenie w Twoim ogrodzie. Pamiętaj jednak, że to roślina dla cierpliwych – na pierwsze kwitnienie trzeba poczekać nawet kilka lat.

3. Żagwin ogrodowy (Aubrieta deltoidea)

Podczas kwitnienia roślina niemal całkowicie pokrywa się fioletowo-różowymi kwiatami, co tworzy niezwykle dekoracyjny efekt „kwitnącego dywanu”. Świetnie ozdobi ogród posadzona na skalniakach, bądź wzdłuż krawędzi ścieżek, a także na murkach, gdzie jej długie pędy będą mogły się widowiskowo zwieszać. Może być również uprawiana w pojemnikach, gdzie świetnie dopełni kompozycje kwiatowe i stworzy śliczny efekt kolorowej kaskady.

4. Powojnik (Clematis)

Powojniki cenione są przede wszystkim za urocze, duże i gęsto kwitnące kwiaty. Odmiany powojników występują w niemalże wszystkich możliwych barwach, więc z łatwością znajdziesz odmianę idealną do swojego ogrodu. Roślina świetnie sprawdzi się poprowadzona po wszelkiego rodzaju konstrukcjach ogrodowych, takich jak altany, pergole czy kratki.

5. Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum)

Roślina ta posiada delikatne, zwisające pędy, pokryte liśćmi nieco przypominającymi liście bluszczu. Jej kolorowe kwiaty idealnie prezentują się posadzone w wiszących bądź wysoko umiejscowionych donicach. To klasyczny wybór do przyozdabiania balkonowych i tarasowych balustrad. Pędy wyrastające poza krawędzie pojemników tworzą bujne kaskady kwiatów. Pelargonie to zdecydowanie dobry wybór, jeżeli planujesz ozdobić także ogród doniczkami i pojemnikami pełnymi pięknych kwiatów.


Powyższe gatunki to najchętniej wybierane rośliny, które cieszą się powodzeniem wśród początkujących i doświadczonych ogrodników, dlatego znajdziesz je w większości ogrodów. Więcej ciekawych inspiracji i możliwości aranżacyjnych znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol.