Jednym z wyborów przed którymi stoi inwestor w procesie realizacji obiektu jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych do wykonania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych budynku mieszkalnego. Aby dokonać go świadomie należy zapoznać się z właściwościami dostępnych materiałów a także starannie przeanalizować parametry w celu wyboru produktu najbardziej odpowiadającego indywidualnym wymaganiom. Tym, którym szczególnie zależy na czasie, a także wysokiej dokładności wykonania muru, zaleca się wybór bloczków z betonu komórkowego. Dlaczego materiał ten sprawdza się doskonale na placu budowy?
Czym jest beton komórkowy?
Beton komórkowy jest materiałem murowym powstającym z mieszaniny: wody, piasku, gipsu, wapna, cementu i środka porotwórczego (w postaci proszku lub pasty aluminiowej). Środek porotwórczy odpowiada za etap wyrastania masy a tym samym za końcową porowatą strukturę materiału. Powietrze wypełniające komórki może stanowić nawet 80% objętości materiału. Ze względu na swoją strukturę wewnętrzną a także proces produkcyjny beton komórkowy bywa na rynku kolokwialnie nazywany gazobetonem, warto jednak pamiętać o tym, że jest to określenie potoczne i nie do końca technicznie poprawne.
Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?
Planując budowę domu jednorodzinnego, należy decydować się na materiały, które będą sprzyjać osiągnięciu odpowiedniego standardu energetycznego budynku, dlatego coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy charakteryzujący się bardzo korzystnymi wartościami współczynników przewodzenia ciepła. Termoizolacyjność betonu komórkowego sprawia, że można wykorzystywać go do wznoszenia ścian jednowarstwowych lub warstwowych o cieńszej warstwie izolacji termicznej.
Dużą zaletą materiału jest również jego uniwersalność. Nadaje się on do wznoszenia niemalże wszystkich ścian obiektu, a dzięki szerokiej gamie dostępnych gęstości oraz szerokości elementów pozwala w bardzo dużym stopniu dopasować produkty do indywidualnych potrzeb.
Struktura bloczków z betonu komórkowego powoduje, że mają one stosunkowo niską masę umożliwiającą szybkie prowadzenie prac przy użyciu prostego zestawu narzędzi. Ułatwieniem wykonawczym jest także wysoka dokładność wymiarowa. Poszczególne bloczki są jednakowe (maksymalna różnica na wysokości to 1-2 mm). Zgodność wymiarów bloczków z betonu komórkowego umożliwia łączenie ich w warstwie z zastosowaniem zaprawy cienkowarstwowej.