Chcesz zorganizować szafę w taki sposób, aby móc utrzymać w niej porządek na co dzień? Dowiedz się, jak szybko i funkcjonalnie posprzątać wnętrze garderoby.

Segregacja ubrań 

W garderobie znajdują się często nie tylko ubrania, ale także buty, akcesoria czy różnego rodzaju przedmioty niemające swojego miejsca w innej części pomieszczenia. Z tego powodu w szafie panuje zazwyczaj niemały chaos i nieład, a szybkie znalezienie potrzebnych ubrań należy do czynności wręcz niemożliwych. Porządki w szafie należy rozpocząć od pozbycia się nieużywanych ubrań, które jedynie zajmują miejsce. Podczas sprzątania szafy warto wstrzymać się od bycia sentymentalnym, ponieważ znacznie utrudnia to pozbywanie się niektórych części garderoby. 

Od czego zacząć segregację szafy?

W pierwszej kolejności warto pozbyć się tych ubrań, które są:

  • za małe, 
  • za duże,
  • zniszczone. 

Ubrania w dobrym stanie można sprzedać na różnego rodzaju stronach internetowych w atrakcyjnych cenach lub oddać potrzebującym. W przypadku pozbywania się poszczególnych części garderoby należy kierować się konsekwencją i nie pozwolić sobie na najmniejsze wyrzuty sumienia. Mniejsza liczba spodni, koszulek i sukienek zapewnia nie tylko ład i porządek w szafie, ale także pewnego rodzaju spokój w głowie.  

Organizacja wnętrza szafy

To, co ma ogromne znaczenie w przypadku utrzymywania porządku w szafie, to prawidłowa organizacja jej wnętrza. Liczba półek, szuflad czy wieszaków dostępnych do użytku wpływa na odpowiednie rozplanowanie każdego centymetra mebla, dzięki czemu wszystko ma swoje miejsce. Prawidłowo zorganizowane wnętrze szafy pozwala na szybkie znajdowanie potrzebnych ubrań, a także sprawia, że nie wymagają one prasowania. Warto zwrócić uwagę na to, aby szafa do garderoby posiadała dużo urozmaiceń i przegródek, które są przydatne w utrzymywaniu porządku. 

Szuflady i półki

Dobrze, jeśli szafa posiada sporą liczbę szuflad. Najlepiej schować w nich najmniejsze części garderoby oraz bieliznę. To, że skarpetki posiadają swoje określone miejsce, zapobiega ich gubieniu. W szufladzie można także przechowywać piżamę lub stroje sportowe. Każda szafa powinna również posiadać odpowiednią liczbę półek:

  • górnych,
  • środkowych,
  • dolnych.

Górne półki warto przeznaczyć na nakrycia głowy typu kapelusze i czapki. Środkowe z kolei powinny służyć do przechowywania bluzek i swetrów. Warto również zapoznać się z łatwymi technikami składania ubrań. Nauka nie zajmuje długo, a gwarantuje znakomity efekt. Dolne części szafy należy przeznaczyć na obuwie bądź akcesoria typu torby i torebki.

Wieszaki i pudełka

Organizując szafę, warto zaopatrzyć się w różnorodne narzędzia, ułatwiające to zadanie. Należą do nich między innymi:

  • wieszaki,
  • pudełka,
  • kartony,
  • pokrowce,
  • osłonki na obuwie.

Wieszaki to wybór oczywisty. Dzięki temu sukienki, koszule czy garnitury nie gniotą się i zachowują swój oryginalny kształt. Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób decyduje się na zakup takich elementów, które posiadają budowę dostosowaną do poszczególnych części garderoby. Istnieją na przykład wielopoziomowe wieszaki na spódnice lub ich okrągłe odpowiedniki na paski do spodni. Jeśli szafa nie posiada szuflad bądź ich liczba jest zbyt mała, można również zakupić pudełka i położyć je na półkach, co spełnia podobną funkcję, jak wbudowane przegrody. 

Wybór szafy

Jeśli podczas organizacji szafy okazuje się, że potrzebny jest nowy mebel, to warto zakupić go u renomowanego producenta. Dobrze jest dokładnie przemyśleć, jakie wnętrze mebla będzie najbardziej odpowiednie do liczby i rodzaju posiadanych ubrań. Niektórzy producenci meblowi produkują szafy na wymiar, których budowy są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i wymagań przyszłych właścicieli. Tego rodzaju usługa jest możliwa między innymi w Centrum Meblowym Dobrodzień. Dodatkowo projektanci chętnie doradzają w doborze odpowiedniego designu mebla, tak aby pasował on do całego pomieszczenia, w którym ma się znajdować szafa.