Po wielu latach użytkowania wanna może wymagać renowacji. Nawet jeśli jej stan ogólny nie budzi zastrzeżeń, wygląd wanny może się zwyczajnie znudzić, szczególnie w przypadku modeli wolnostojących. Jak odmienić charakter wanny za pomocą specjalnych farb? O czym trzeba pamiętać podczas realizowania takiego pomysłu?

Malowanie wanny – czy warto?

Renowacja wanny żeliwnej lub akrylowej poprzez jej pomalowanie pozwala na szybką metamorfozę łazienki. Wolnostojące modele są aktualnie w modzie, dlatego pokrycie takiego wyrobu preparatem w kontrastującym kolorze na pewno zrobi wrażenie. To rozwiązanie spisuje się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i glamour czy klasycznych. 

Obecnie na rynku są dostępne farby do wanny, które pozwalają na pomalowanie zarówno modeli żeliwnych, jak i akrylowych. Dokładny sposób nanoszenia takich preparatów zależy od wielu czynników. Ważny jest bowiem stan wanny, materiał z jakiego została wykonana czy oczekiwany efekt. 

Jak pomalować wannę?

Odnawianie wanny wymaga przestrzegania kilku zasad. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli w konstrukcji wanny znajdują się ubytki, konieczne jest ich uzupełnienie. Jeżeli konstrukcja była już wcześniej malowana, konieczne jest usunięcie starej warstwy farby. Właściwie przygotowana powierzchnia daje gwarancję doskonałego efektu. Farba nałożona na czysty materiał bez żadnych skaz utrzyma się znacznie dłużej i będzie prezentowała się lepiej.

Granatowa wanna pomalowana farbą

aką farbę do malowania wanny wybrać?

Farba do malowania wanny powinna być dopasowana do materiału, z jakiego została wykonana konstrukcja. Należy oczywiście zadbać również o to, by cechowała się ona odpornością na działanie wilgoci, która jest wszechobecna w łazienkach. Farba do renowacji wanny musi być także trwała i dobrze trzymać się podłoża.

– Wybór farb pozwalających na odnawianie wanny żeliwnej lub akrylowej obecnie jest bardzo szeroki. Decydując się na konkretny produkt, warto zapoznać się z informacjami od producenta na temat sposobu używania czy wytrzymałości na określone czynniki. Ważny jest także kolor. Odnowienie wanny żeliwnej bądź akrylowej ma przecież na celu odmienić jej wygląd – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź.

Wybierając preparat pozwalający na zmianę koloru wanny, warto kierować się wydajnością i sposobem zastosowania. Jednym z zalecanych produktów jest farba poliuretanowa do wanny żeliwnej. 

Farba poliuretanowa do wanny w większości przypadków wymaga zastosowania dodatkowego podkładu, który zwiększy jej przyczepność. Na rynku dostępne są jednak produkty 2w1 pozwalające na pominięcie tego kroku. To właśnie z takiego powodu tak ważne jest czytanie zaleceń opisanych na opakowaniu i korzystanie z farby we wskazany sposób.

Niezależnie od konkretnego rodzaju, na który się zdecydujemy, warto pamiętać się, najlepiej spisują się wyroby od sprawdzonych producentów, którzy dbają o jakość mieszanek.