Marzysz o stworzeniu wyjątkowej łazienki na poddaszu, ale skosy sprawiają Ci trudność w zaplanowaniu i organizacji przestrzeni? Bez obaw! W tym artykule pokażemy Ci, jak stworzyć funkcjonalną łazienkę ze skosami na poddaszu. Jeśli stoisz przed takim aranżacyjnym zadaniem, zapraszamy do lektury.

Projekt łazienki na poddaszu – o czym musisz pamiętać?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zaplanowanie układu pomieszczenia. Przed projektowaniem łazienki na poddaszu dokonaj dokładnych pomiarów. Pamiętaj, że czym innym jest powierzchnia całkowita pomieszczenia i jego powierzchnia użytkowa. Czym różnią się te dwie definicje? Powierzchnia całkowita to po prostu powierzchnia podłogi w łazience. Natomiast powierzchnia użytkowa to wyłącznie przestrzeń o wysokości co najmniej 190 cm. Do przestrzeni użytkowej nie zalicza się więc często cześć łazienki pod samymi skosami.

To właśnie optymalne wykorzystanie tej przestrzeni jest często kluczem do stworzenia udanego projektu łazienki ze skosami.

łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu – czego nie umieszczać pod skosem?

Zanim odpowiemy na pytanie, co umieścić pod skosami w łazience, powiedzmy może, co nie powinno się tam znaleźć. Na pewno kiepskim pomysłem jest zorganizowanie strefy umywalkowej pod skosem. To właśnie przed umywalką spędzasz najwięcej czasu w łazience. Kluczowe jest więc stworzenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni. Jeśli skosy znajdują się tylko po jednej stronie łazienki, umieść strefę umywalkową pod przeciwległą ścianą bez skosów. Jeżeli urządzasz pomieszczenie na poddaszu ze skosami po obu stronach, umywalkę zlokalizuje na środku pod szczytem tam, gdzie ściana jest najwyższa. Jeśli szukasz więcej informacji na temat organizacji strefy umywalkowej, polecamy artykuł: Jaka umywalka do łazienki?

Ściana w łazience pod skosem to też niezbyt dobre miejsce na kabinę prysznicową. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, pomyśl o kabinach na zamówienie, które można dostosować do wymagającej przestrzeni pod skosami. Takie rozwiązanie jest jednak dużo droższe i niekiedy mniej komfortowe niż standardowa kabina. Między innymi z tych powodów w projektach łazienek na poddaszu dużo częściej można spotkać wanny.

łazienka ze skosem

WC pod skosem – czy to dobry pomysł?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystaniu przestrzeni pod skosami jest montaż tam miski WC oraz opcjonalnie bidetu. Kiedy WC pod skosem to dobry pomysł? Stojące miski WC mają zwykle wysokość około 80 cm, model podwieszany, wraz ze stelażem i spłuczką wymaga ściany o wysokości co najmniej 130 cm. Jednak przy montażu WC pod skosem ważna jest też przestrzeń bezpośrednio nad miską. Aby korzystanie z sedesu było komfortowe, w pionie nad miską powinno być przynajmniej 190 cm. Ważne jest więc nie tylko, na jakiej wysokości zaczynają się skosy, ale także, pod jakim kątem są one nachylone. Im bardziej strome skosy, tym więcej przestrzeni użytkowej w łazience na poddaszu.

Wanna pod skosem – komfortowa kąpiel na poddaszu

Drugi popularny sposób na wykorzystanie ściany ze skosami to montaż wanny. W łazience na poddaszu musisz raczej zapomnieć o efektownych wannach wolnostojących. W takiej przestrzeni o wiele lepiej sprawdzi się wanna prostokątna do zabudowy umieszczona właśnie wzdłuż ściany ze skosami. Alternatywą dla takich modeli są także wanny wolnostojące przyścienne.

Jakiej wysokości powinna być ściana ze skosami, aby można było zamontować przy niej wannę? Sama wanna ma zwykle wysokość około 60 cm. Osoba siedząca w wannie powinna mieć do dyspozycji przynajmniej 130 cm w pionie. Zadbaj także o odpowiednią przestrzeń przed wanną. Tu skosy nie powinny zaczynać się niżej niż 200 cm, a optymalna wysokość od podłogi do skosów lub sufitu to 220 cm.

Co jeszcze jest ważne w trakcie aranżacji łazienki na poddaszu?

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Skosy mogą wprowadzać cienie i sprawiać, że łazienka wyda się mniejsza niż w rzeczywistości. Dlatego warto zainstalować oświetlenie punktowe, które skieruje światło w strategiczne miejsca, rozświetlając całe pomieszczenie. Lustra i jasne płytki na ścianach także optycznie powiększą przestrzeń, nadając aranżacji łazienki na poddaszu lekkości. Poza białymi kafelkami znajdziesz także modne płytki łazienkowe w wielu innych jasnych odcieniach. Jeśli oprócz wizualnego powiększenia pomieszczenia zależy Ci też na stworzeniu w łazience przytulnej atmosfery, postaw na takie aranżacje jak na przykład łazienka z drewnem.

Skosy na poddaszu traktowane są często jako przeszkoda i utrudnienie w projektowaniu łazienki. Czasami można je jednak wykorzystać jako atut. Niskie ściany pod skosami to idealne miejsce na przestrzeń do przechowywania. Stworzysz tu funkcjonalne schowki na ręczniki, kosmetyki czy akcesoria łazienkowe. Zastosuj naścienne półki, które są nie tylko praktyczne, ale także dodają wnętrzu charakteru. Pamiętaj, że przechowywanie w łazience na poddaszu wymaga pomysłowości i kreatywnego podejścia.

Łazienka na poddaszu może być nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa i wyjątkowa. Wykorzystaj skosy jako element dekoracyjny i zaplanuj przestrzeń w sposób optymalny. Postaw na kompaktowe meble, odpowiednie oświetlenie i efektowne wykończenie. Pamiętaj, że pomysłowość i kreatywność są kluczowe przy zagospodarowaniu przestrzeni ze skosami. Stwórz własny, unikalny zakątek relaksu i komfortu w swojej łazience na poddaszu!