Wymiennik c.w.u. odpowiada to zbiornik, w którym podgrzewana jest ciepła woda. Jest on elementem każdej instalacji grzewczej, niezależnie od tego czy jest ona zasilana pompą ciepła, czy kotłem. Obecnie w sprzedaży dostępne są wymienniki płaszczowe oraz modele z wbudowaną wężownicą. Czym różnią się oba rozwiązania? Na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wymiennik c.w.u. z wężownicą

Szybkość nagrzewania ciepłej wody w zbiorniku z wężownicą zależy przede wszystkim od jej powierzchni. Źródło ciepła (pompa, kocioł) zasila wężownicę, która ogrzewa następnie wodę znajdującą się w wymienniku. Producenci zalecają o ile to możliwe wykorzystywanie pionowych zbiorników, z wężownicą umieszczoną na dole oraz poborem ciepłej wody z góry. Takie rozwiązanie ogranicza powstawanie tzw. martwej strefy, czyli wody znajdującej się poniżej wężownicy, a co za tym idzie chłodniejszej. Pionowy zbiornik jest chętnie wybierany przez klientów ponieważ pozwala również zaoszczędzić miejsce w kotłowni.

Modelem zbiornika z wężownicą, który sprawdzi się w przypadku instalacji zasilanej pompą ciepła jest Kospel SWPC. Jest to wymienni stojący o pojemności 275 litrów. Producent wyposażył go w podwójną wężownicę, której łączna powierzchnia wynosi 4,22m2 oraz możliwość zainstalowania dwóch dodatkowych grzałek elektrycznych. Parametry oraz odpowiednia budowa wymiennika sprawia, że może on wzorowo współpracować z praktycznie każdą pompą ciepła dostępną na polskim rynku.

Wymiennik płaszczowy – postaw na wysoką wydajność

Obecnie coraz większą popularność zyskują wymienniki płaszczowe, które posiadają zdecydowanie większą moc i wydajność od urządzeń o tych samych parametrach ale posiadających wężownicę. W związku z tym możliwa jest instalacja wymiennika o mniejszej pojemności, który pozwoli uzyskać ten sam końcowy efekt. Takie rozwiązanie wiąże się z ograniczeniem strat ciepła oraz oszczędnością miejsca w kotłowni.

Rekomendowanym produktem jest Wymiennik płaszczowy Kospel SP-180 Termo-S, który posiada 183 litry pojemności, a jego wydajność można zestawić z 300 litrowym zbiornikiem z wbudowaną wężownicą. Istotną aspektem stosowanym w procesie produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika, która zdecydowanie powiększa powierzchnię grzewczą. Należy wspomnieć również, że tego typu wymienniki można instalować w zamkniętych układach C.O., a umożliwia to większa wytrzymałość ciśnieniowa (do 0,3MPa).

Zbiornik kombinowany do pompy ciepła

Stabilna praca pompy ciepła wymaga umieszczenia w instalacji specjalnego bufora, który sprawia, że urządzenie załącza się z mniejszą częstotliwością, co pozytywnie wpływa na jego żywotność. Zbiornik buforowy może być osobny elementem lub wchodzić w skład tzw. zbiornika kombinowanego (multiwalentnego). Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie zbiornik c.w.u. oraz bufor. Pozwala to uprościć całą instalację oraz oszczędzić miejsce w kotłowni.

Decydując się na zbiornik kombinowany warto zwrócić uwagę na model Kospel SWVPC o łącznej pojemności 308 litrów. Urządzenie stanowi połączenie zbiornika c.w.u. (201 litrów) oraz bufora (107 litrów). Wbudowana wężownica charakteryzuje się dużą powierzchnią grzewczą 2,6m², co sprawia, że zbiornik sprawdzi się we współpracy ze wszystkimi modelami pomp ciepła. Kolejnym atutem jest specjalna przegroda znajdująca się w części buforowej, która uniemożliwia mieszanie się ciepłej wody zasilającej instalację z zimną wodą powracającą z obiegu.

Właściwy wybór zbiorników wody do instalacji grzewczej pozwala cieszyć się wygodą użytkowania. W tym celu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak produkowane od 30 lat zbiorniki Kospel, które można znaleźć na stronie: https://kospel.pl/pl/produkty/3-wymienniki-i-zasobniki-cwu.html. W przypadku instalacji zasilanych pompą ciepła warto pamiętać również o odpowiednim buforze, który wspomoże jej pracę oraz pozytywnie wpłynie na rachunek ekonomiczny jej posiadania.