Łuparka świdrowa jest urządzeniem wykorzystującym ruch obrotowy, jak i specjalistyczną konstrukcję świdra celem rozłupywania klocków drewna na znacznie mniejsze kawałki. Składa się zwykle z bazowego zestawu, na który zaś składają się łożyska wraz z wałkiem, świder o właściwej średnicy, jak i roboczy stół. Do napędzania łuparki w zależności od jej przeznaczenia, stosowany jest ciągnik rolniczy poprzez wał odbioru mocy albo silnik elektryczny z pasowym kołem.

Czasy, gdzie do rąbania drewna na opał, stosowano siekierę, odchodzą powoli do przeszłość. Obecnie bardzo często w warsztatach i w gospodarstwach domowych używa się łuparek do drewna, czyli narzędzi ułatwiających rozłupywanie nawet sporych części drewna. Właściwie skonstruowana łuparka pomoże w zaoszczędzeniu nam sporej ilości pracy i czasu, jak również w zadbaniu o stan naszego zdrowia, gdyż długie godziny spędzane na rąbaniu drzewa z użyciem siekiery mają zły wpływ na kręgosłup. Jeśli ogrzewamy nasz dom drewnem i w każdą zimę obrabiany kilka albo kilkadziesiąt kubików drzewa, to łuparka będzie rozwiązaniem idealnym.

Z czego składa się łuparka świdrowa?

Łuparki świdrowe stanowią jedne z najpopularniejszych typów łuparek na dzisiejszym rynku. Nie są zaliczane do urządzeń najdroższych, ale wykazują się za to dużą funkcjonalnością i wydajnością. Za sprawą tego typu łuparki nie będzie stanowiło problemu to, żeby rozdrabniać opałowe szczapy. Przyda się to tym osobom, które na co dzień palą w piecach albo w kominkach. Główną częścią składową tego typu łuparki jest stożek wykonany z metalu, który ma nacięty odpowiednio gwint. To tak zwany świder.

Stożek ten poddaje się obrotom, dzięki czemu bardzo dobrze wwierca się w drewno i prowadzi do tego, iż wszystkie elementy pękają. Gwint sprawia, iż wniknięcie metalu jest sprawne i proste. Potrzeba do tego także mniejszej siły. Świder, który wykorzystuje się w czasie realizacji tego typu czynności, napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego. Istnieje również możliwość podłączania go za pomocą przekaźnikowego wałka do ciągnika rolniczego.

W jakich przypadkach przydaje się łuparka świdrowa?

Sporo osób uważa, iż łuparki są przydatne przede wszystkim tym ludziom, którzy w celach zarobkowych i zawodowo zajmują się cięciem drewna. Nie jest to jednakże do końca prawdą, gdyż w wypadku wielu osób istnieje też potrzeba cięcia drewna na małe kawałki. Pojawia się ona chociażby wówczas, kiedy posiadamy kominek albo pięć, który opalany jest właśnie za pomocą tego surowca. Prawdą jest, iż możemy nabyć cięte drewno, niemniej jednak na ogół te kloce mają większą średnicę, aniżeli ta, która jest nam faktycznie potrzebna. Ponadto tego typu drewno jest także droższe i mało osób zajmuje się jego rozłupywaniem, nawet na wyraźne życzenie klienta.

Kupno solidnie wykonanej łuparki świdrowej, to koszt zaczynający się zwykle od kwoty 600 złotych. Lepsze jakościowo łuparki będą kosztować ok. 1000 złotych, zaś sprzęt o najwyższej jakości wykonania, nawet i kilka tysięcy. Jednakże koszty te przekładają się także na większe bezpieczeństwo podczas wykonywania prac, jak i na szybkie ich realizowanie. Ponadto, jest to inwestycja na wiele lat i przy właściwym zadbaniu o łuparkę, będziemy mogli cieszyć się jej funkcjonalnością przed dłuższy czas. Osoby mające chociażby raz do czynienia z pracą na tego typu urządzeniu, zwykle nie zamierzają wracać już do metod tradycyjnych.

Jak znaleźć łuparkę świdrową wysokiej jakości

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru łuparki światowej, powinniśmy zapoznać się z technicznymi parametrami wybranych modeli. Dzięki czemu wybierzemy dla siebie odpowiedni model i będziemy w pełni zadowoleni z takiej inwestycji. Na opakowaniach łuparek zamieszczane są przydatne informacje odnośnie ich budowy i sposobu działania. Jeżeli dana osób nigdy wcześniej nie dobierała dla siebie tego typu urządzenia, warto będzie poprosić o pomoc sprzedawcę lub osobę mającą doświadczenie w tym temacie. Zapoznanie się z instrukcją będzie bardzo wskazane, gdyż umożliwia unikanie niebezpiecznych sytuacji i nieporozumień.

Wybrane modele łuparek światowych uważane są za rębaki świdrowe, co można uznać za błąd. Rębak bowiem służy do rozdrabniania drewna. Zwykle będą to gałęzie, a nawet też i całe pnie. Dzieje się to za pomocą frezowania. Dzięki temu użytkownik uzyskuje cienkie i grube wióry. Sporo zależeć będzie niewątpliwie od ustawień, zatem należy poddać to dokładnej analizie. Wióry mogą służyć do spalania albo do produkcji płyt wiórowych.