Płyta OSB to płyta drewnopochodna, coraz powszechniej wykorzystywana do wykańczania domów i mieszkań. Jej rosnąca popularność wynika z wysokiej trwałości, łatwej obróbki i przystępnej ceny. Gdzie można stosować taki materiał?

Co to jest płyta OSB?

Panele OSB powstają wskutek sprasowania drewnianych wiórów pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Spoiwem dla wiórów jest wodoodporna żywica syntetyczna. Płyty OSB zawierają ponad 90 procent drewna i mogą być jedno- albo wielowarstwowe. Do produkcji płyt używa się wiórów podobnej wielkości, a w każdej warstwie są one ułożone w innym kierunku, dzięki czemu gotowa płyta ma bardzo dobre właściwości mechaniczne.

Płyty OSB są znacznie lepszej jakości niż stosowane dotąd płyty paździerzowe, dlatego coraz częściej są wybierane przez inwestorów szukających odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Można je zamówić między innymi na Siekierki.com.pl.

Do czego przydają się płyty OSB?

Płyty OSB są wolne od takich wad jak pęknięcia czy sęki, typowe dla litego drewna – to czyni je odpornymi na odkształcenia i uszkodzenia. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają większą wytrzymałość wzdłuż osi głównej niż osi bocznej, czyli inaczej niż MDF czy zwykłe płyty wiórowe. Można je pokrywać klejem i woskami, dzięki czemu znajdują zastosowanie w bardzo różnych konstrukcjach.

Ze względu na niską nasiąkliwość oraz odporność na czynniki atmosferyczne, płyta OSB może być używana na zewnątrz, do budowy ścian i dachów. Sprawdza się w konstrukcjach szkieletowych, zastępując w nich lite drewno. Może być wykorzystana do wykończenia podłogi i stropów, przyda się też przy rozbudowie domu lub stawianiu mniejszych obiektów gospodarczych. Warto z płyty OSB korzystać przy wykańczaniu trudno dostępnych powierzchni, jak skosy na poddaszu, wąskie, kręte schody czy małe pomieszczenia o bardzo nietypowym kształcie. Płyty OSB znalazły zastosowanie również w meblarstwie, można z nich zrobić drzwi albo trwałe opakowanie na różne towary.

Płyty OSB są cenione za wysoką stabilność – jest to materiał, który nie zmienia grubości i się nie odkształca. Cena jest bardzo korzystna w stosunku do jakości, a montaż takich płyt jest prosty, nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga tylu zabezpieczeń co inne materiały.