Zastanawiając się, z czego powinny być wykonane ściany w domu murowanym, konieczne uwzględnienie jest tego, jak gotowy budynek będzie zabezpieczał przed utratą ciepło na zewnątrz. Domy energooszczędne zyskały w ostatnich latach na popularności, dlatego konieczne jest wykorzystywanie sprawdzonych materiałów, by późniejsza eksploatacja budynku nie była zbyt kosztowna. Renomowane firmy budujące domy murowane – takie jak New-House – wykorzystują silkę, ytong i pustaki ceramiczne porotherm. Dowiedz się więcej o tych materiałach i sprawdź, czym się cechują.
Beton komórkowy Ytong – wygodne rozwiązanie zarówno dla budynków jedno-, jak i wielokondygnacyjnych
Firma budowlana New-House, na stronie której można znaleźć wiele gotowych projektów domów wraz z ich kosztem realizacji, używa do przygotowania konstrukcji murowanych różnego materiału. Kluczowe jest wybranie takiego rodzaju bloczków, który zapewni skuteczną termoizolację i zabezpieczy domowników przed zbyt wysokimi kosztami eksploatacji. Ytong to popularna marka betonu komórkowego, która wykorzystywana jest do wznoszenia ścian nośny w różnego rodzaju konstrukcjach. Porowata struktura zapewnia lekkość, a powietrze zawarte wewnątrz bloczku pełni rolę izolatora. Warto też podkreślić, że Ytong jest materiałem jednorodnym, a jego wytrzymałość na ściskanie (od 2 do 5 MPa) jest taka sama we wszystkich kierunkach.
Silikaty, czyli wysoka wytrzymałość wyrobów wapienno-piaskowych
New-House może również wykonać budynek z silki, czyli ciężkich bloczków wapienno-piaskowych o dużej masie (w zależności od rodzaju gęstość silikatów waha się od 1400-2000 kg/m3). Sprawia to, że ściany z tego materiału cechują się dobrą izolacją akustyczną i wysoką pojemnością cieplną (szybko pochłaniają promieniowanie słoneczne i ciepło z otoczenia). W zależności od projektu czy preferencji klienta ściany z bloczków czy cegieł silikatowych mają od 18 do 25 cm.
Pustaki i cegły ceramiczne Porotherm – tradycyjne rozwiązanie w nowym wydaniu
Innym materiałem wykorzystywanym przez New-House jest Porotherm, czyli ceramiczne pustaki i cegły, które są drążone, dzięki czemu mogą mieć większe wymiary, niż pełne bloczki. W zależności od preferencji klienta pustaki ceramiczne Porotherm mogą mieć strukturę tradycyjną lub porowatą, co wpłynie na izolację cieplną.
Niezależnie od wybranego materiału na stronie New-House można bezpłatnie wyliczyć koszt budowy domy – wszystko dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi New-House, który uwzględnia szereg filtrów.