Myśląc o stylowych elementach budownictwa, często pierwsze co przychodzi nam na myśl to szklane ściany wysokich biurowców i nowoczesnych hoteli. Efekt ten można uzyskać dzięki niezwykle użytecznym konstrukcjom, jakimi są fasady aluminiowe. Czym one naprawdę są i jak są zbudowane?

Jak są zbudowane fasady aluminiowe?

Wykonywane z aluminium i szkła fasady aluminiowe są często nazywane fasadami aluminiowo-szklanymi. Fasada może być wypełniona blachą zamiast szyby, ale wtedy efekt wizualny na pewno nie będzie tak dobry. Popularnym rodzajem fasady aluminiowej jest elewacja słupowo-ryglowa, która jest skonstruowana z niezwykle lekkich ścian osłonowych. Wykonane one są ze specjalnie przygotowanych konstrukcji profili aluminiowych oraz szkła. Występuje całkowita dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę- profile mogą być malowane na dowolne barwy.

Zalety fasad aluminiowych

Fasady aluminiowe wyróżnia wiele zalet. Mają one wysoki współczynnik izolacji termicznej, co daje bardzo dobrą ochronę przed zimnem. Fasady aluminiowe również wspaniale chronią przed hałasem, dzięki czemu sprawdzają się w centrach miast, gdzie jest bardzo duże nasilenie ruchu ulicznego. Cała konstrukcja jest bezpieczna i ma wysoką stabilność, dzięki wzmocnionym wewnętrznie profilom aluminiowym. Jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, stosowane w wielu budowlach. Umożliwia również budowanie świetlików, dachów i innych konstrukcji przestrzennych. Dodatkową zaletą jest to, że fasady aluminiowe umożliwiają budowanie budynków o takich kształtach, które nie byłyby możliwe do uzyskania za pomocą tradycyjnych materiałów. Aluminium nie wymaga też specjalnych zasad pielęgnacji i konserwacji, dlatego jest bardzo łatwe i tanie w utrzymaniu.

Fasady aluminiowe w domu

Budynki, które są w całości przeszklone, nikogo dzisiaj nie dziwią, a wręcz wzbudzają zachwyt. Najczęściej są to biurowce, ale szklane fasady można też spotkać w wieżowcach mieszkalnych lub nawet domach. Przez takie duże ściany wpada wiele światła słonecznego i można relaksować się przy wspaniałym widoku na miasto lub ogród. Wcześniej wspomniane bardzo dobre parametry izolacyjne zapewniają wysoki komfort, ponieważ dzięki temu latem nie jest za gorąco, a zimą ciepło nie ucieka przez ściany. Fasady aluminiowe pomagają też odciąć mieszkanie od hałasu z otoczenia. Można dodatkowo zakupić uszczelki i szkło o podwyższonych parametrach izolacji, dzięki czemu ucieczka od hałasu jest jeszcze skuteczniejsza. Przeszklona ściana lub taras w domku jednorodzinnym to naprawdę świetny pomysł.

Ściany osłonowe- inaczej fasady aluminiowe- to niezwykłe połączenie dwóch surowców, które jest bardzo estetyczne i elastyczne. Pasuje do wielu budynków i jest szeroko stosowane w budownictwie mieszkaniowym, biurowym, a także w budynkach oświaty, sportu i kultury. Ma wysoką wytrzymałość, dzięki czemu jest bardzo stabilne. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które bardzo dobrze się prezentuje i będzie służyło przez lata. Jest to wizytówka współczesnego budownictwa.