Wydawać by się mogło, że wyburzenia obiektów własnościowych nie powinny być wyzwaniem pod kątem prawnym. W rzeczywistości jednak często się nimi okazują. Aby dokonać rozbiórki poprzez wyburzenie konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Jak je zdobyć?

Wniosek o pozwolenie na wyburzenie

Praktycznie wszelkie wyburzenia i wymagają pozwoleń. Zasadniczo nie jest istotne, kto i jaki budynek chce wyburzyć. Istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli mowa o budynku czy innej konstrukcji, której budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, nie jest ono potrzebne również na wyburzenie. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków pozwolenie jest absolutnie konieczne.

Aby je otrzymać, trzeba przygotować wniosek. Powinien on zawierać wszystkie niezbędne informacje o budynku oraz sposobie planowego wyburzania. Trzeba opisać zakres prac. Rzecz w tym, że wyburzenia często stanowią zagrożenie dla okolicznych konstrukcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o uzyskaniu pozwolenia niejednokrotnie decyduje wybrana metoda wyburzania. Dlaczego? Otóż z tego względu, że niektóre techniki są mniej inwazyjne od innych. Przykładowo, technika diamentowa praktycznie nie wywołuje wstrząsów ani drgań, przez co nie stanowi zagrożenia dla żadnych pobliskich obiektów.

Należy zaznaczyć, że we wniosku trzeba też zawrzeć zgodę właściciela obiektu na wyburzenie. Oznacza to, że wniosku nie musi wcale składać właściciel, jednak musi on posiadać jego pozwolenie na piśmie. Gotowy wniosek należy złożyć w starostwie. Można to zrobić w urzędzie, ale też listownie lub elektronicznie.

Pozwolenie na wyburzenie – zostaw to profesjonalistom

Powyżej wymieniliśmy najważniejsze składowe wniosku o pozwolenie na wyburzenie. W rzeczywistości jednak we wniosku trzeba zawrzeć wiele więcej informacji. Ponadto w niektórych sytuacjach staranie się o pozwolenie nie ma szans powodzenia, więc lepiej oszczędzić sobie zachodu. Właśnie dlatego w zakresie starań o pozwolenie na wyburzenie zawsze warto współpracować z fachowcami, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.

Zapraszamy do współpracy: wyburzenia Trójmiasto