Nim możesz przystąpić do dekorowania ścian, niezbędne jest zachowanie kolejności prac przygotowawczych. Przed ostatecznym wykończeniem ścian nieodzowne jest poprawne wykonanie ich szpachlowania oraz gładzenia. Sprawdź jak się do tego zabrać.

Przygotowanie ścian do szpachlowania oraz gładzenia

Do tego etapu niezbędna będzie masa szpachlowa. Szpachlowanie ścian ma za zadanie usunięcie znajdujących się na nich ubytków i przygotowanie do kolejnego kroku. Pozostawienie nierówności na powierzchni ściany uniemożliwi osiągnięcie efektu idealnie gładkich ścian. Z kolei gładzenie ścian to umieszczenie na niej cienkiej warstwy gładzi, która stanowi warstwę wyrównawczą. By odpowiednio przeprowadzić cały proces niezbędne jest stosowne przygotowanie ścian. Oznacza ono usunięcie gniazdek i gwoździ z ich powierzchni oraz zabezpieczenie przewodów elektrycznych. W celu usunięcia wystających elementów wystarczy użyć kombinerek lub szerokiej szpachli.

Narzędzia i produkty niezbędne do szpachlowania i gładzenia ścian

Aby poprawnie wykonać omawiane prace wykończeniowe, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Wśród nich niezbędne będą wspomniane wcześniej kombinerki do usuwania elementów ze ścian, bruzdownica czy pędzel do gruntowania. Nie obędziesz się również bez wiertarki z mieszadłem lub mieszarki, dzięki której wymieszasz masę szpachlową w wiadrze. Oprócz tego przyda Ci się również szpachelka, np. szpachelka wenecka MAGNAT, a także zestaw szpachli do nakładania. Szeroka będzie pomocna do rozprowadzania gładzi, natomiast wąska do nabierania materiału oraz pracy w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo przyda się również paca, np. paca gąbkowa MAGNAT, poziomica oraz paca szlifierska, kostka do szlifowania i papier ścierny o grubości ziarna 150-200.

Do poprawnego szpachlowania i kładzenia gładzi niezbędne jest posiadanie również kilku produktów. Po pierwsze, masy szpachlowej. Po drugie, aluminiowych narożników. Po trzecie, gładzi szpachlowej. I wreszcie środka gruntującego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/szpachlowanie-i-gladzenie-scian-instrukcja-krok-po-kroku.

Kolejne kroki szpachlowania i kładzenia gładzi

Prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża, czyli oczyszczenia powierzchni ścian z należytą pieczołowitością. Następnie należy zagruntować ściany przy pomocy środka gruntującego nakładając go z wykorzystaniem szerokiego pędzla. Po tym można zabrać się do szpachlowania ścian, dzięki któremu usuniesz wszelkie nierówności. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie narożników, konieczny krok szczególnie, gdy ściana w ich sąsiedztwie nie jest równa. Wtedy wskazane jest nałożenie na narożniki masy szpachlowej, specjalnych narożników aluminiowych, a następnie ponowne pokrycie ich masą. Po tym etapie można nałożyć pierwszą warstwę gładzi, najszybciej z pomocą szerokiej pacy, która przyspieszy pracę. Gdy masa szpachlowa już wyschnie, może przystąpić do kładzenia gładzi, które wygląda niemal identycznie jak wstępne szpachlowanie. Dzięki temu etapowi można usunąć finalnie rysy na ścianie i osiągnąć idealną gładkość. Wreszcie ostatni krok – szlifowanie całej powierzchni. Po tym będzie można cieszyć się gładkimi ścianami.