Zagospodarowanie potrzeby na odpowiednią ilość energii elektrycznej jest kluczowe w wielu branżach i różnych sytuacjach życiowych. Dotyczy to zarówno miejsc podłączonych do publicznej sieci, jak i tych, gdzie nie ma jeszcze przewodów dostarczających prąd. W tym drugim przypadku szczególnie przydatny będzie przenośny agregat prądotwórczy, który zabezpieczy dostęp do energii elektrycznej w różnych miejscach.

Czym jest przenośny agregat prądotwórczy? To urządzenie, które pozwala w skuteczny sposób zabezpieczyć miejsce niepodłączone do publicznej sieci energetycznej przed niedoborem prądu. Ma stosunkowo niewielkie rozmiary i często specjalny pakiet składający się z kół i rączek, który umożliwia szybki i prosty transport.

Do czego wykorzystywany jest przenośny agregat prądotwórczy?

Przenośny agregat prądotwórczy wykorzystywany jest w różnych sytuacjach. To urządzenie sprawdzające się na placach budowy. Świetnie nadaje się do działania w ogrodnictwie, rolnictwie czy podczas napraw bieżących. Z tego typu agregatów korzystają też użytkownicy prywatni, zasilając działki rekreacyjne czy hobbystyczne warsztaty, bez dostępu do sieci.

Taki generator może być też zabezpieczeniem na wypadek wyłączenia prądu w miejscach takich jak punkty usługowe czy warsztaty samochodowe. Z powodzeniem zasili piłę łańcuchową, szlifierkę kątową, spawarkę, młot pneumatyczny, betoniarkę i wiele innych sprzętów. W razie potrzeby naładuje też akumulator samochodowy.

Przenośny agregat prądotwórczy – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Przede wszystkim zwróć uwagę czy urządzenie ma mieć jedno czy trójfazowe zasilanie. To drugie przyda się niekiedy na placu budowy. Kupując agregat sprawdź jego moc znamionową, na której może pracować dłużej (najlepiej od 3kW w górę do zastosowań szerokich) oraz czy posiada funkcję stabilizacji napięcia (tzw. AVR). To wszystko przekłada się na ostateczną, prawidłową pracę urządzenia.

Warto sprawdzić także z jakich podzespołów został wykonany generator, jakie paliwo spala (na rynku można spotkać już agregaty z silnikiem diesla czy na gaz) oraz ile waży i jaki jest jego rozmiar. Warto zainwestować przy okazji w zestaw transportowy (kółka, rączka), aby swobodnie przestawiać urządzenie w razie potrzeb.

Zdecydowanie warto posiadać taki sprzęt. To ogromne zabezpieczenie energetyczne, które przydaje się w różnych sytuacjach. Pamiętaj, aby kupować wyłącznie urządzenia cenione, certyfikowane i bezpieczne. Tylko takie będą sprawnie i długo sprawdzać się w różnych warunkach.