Degraduje budynek, niszczy ściany, wnika do środka i sieje spustoszenie – mowa o wodzie. Dobra hydroizolacja pozioma to podstawa, bez której narażamy się na potężne koszty i ogromne kłopoty. Najlepiej zabezpieczyć budynek przed wodą już na etapie budowy. W przypadku budynków już stojących, zastosowanie ma izolacja wtórna.

Hydroizolacja pozioma fundamentów

Większości osób zapewne znane jest powiedzenie o kolosie na glinianych nogach. Powszechnie mówi się też, że dobry fundament to podstawa trwałości budynku. Często zapominamy, że zakryta, podziemna część budynku jest bardzo ważna dla całości konstrukcji. Dobrze wykonana pozioma hydroizolacja fundamentów chroni cały dom przed wilgocią. O zabezpieczenie budynku przed wnikaniem wody powinno się zadbać podczas projektowania i budowania. Nie jest to etap, który można pominąć bez konsekwencji, często bardzo dotkliwych finansowo. Do hydroizolacji poziomej płyty fundamentowej nowopowstałych budynków stosuje się m.in. papę, folię lub masę bitumiczną.

Hydroizolacja podłogi

Pomieszczenia znajdujące się w gruncie, czyli w otoczeniu zimnym i wilgotnym, wymagają specjalnego zabezpieczenia podłogi przed wnikaniem wilgoci. Taka izolacja konieczna jest m.in. w:

  • garażach,
  • piwnicach,
  • kotłowniach,
  • tzw. składzikach, pomieszczeniach gospodarczych.

Hydroizolację poziomą podłogi wykonuje się folią lub papą. Konieczne jest także zabezpieczenie każdej ze ścian.

Hydroizolacja pozioma w starych domach

Woda nie wybiera i wnika wszędzie, gdzie się da, degradując także starsze budynki. Często obiekty, które powstały kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, a nawet wcześniej mają wadliwą, lub nie mają wcale zabezpieczenia przed wodą. Wilgoć niszczy ściany, konstrukcje, sieje także spustoszenie wewnątrz budynku. W takiej sytuacji wykonuje się wtórną izolację. Jest kilka metod, które można zastosować. Jedną z technologii jest odkopywanie murów, czekanie aż budynek wyschnie i wówczas nakładanie papy lub masy bitumicznej. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na osuszanie i hydroizolacje w starych domach od wewnątrz. Iniekcja krystaliczna to metoda polegająca na wykonaniu szeregu szczelin, w które wpompowywana jest mieszanka cementu, wody i aktywatorów krzemowych. Substancja cechuje się wyjątkowymi właściwościami izolującymi – tworzy barierę, która chroni przed wnikaniem wody. Jest to bardzo skuteczny sposób. Co więcej, jest przyjazny zarówno dla środowiska, jak i portfela. Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią, na którą pozwala hydroizolacja pozioma to konieczność zarówno w nowych, jak i starszych budynkach.