Prace budowlane wymagają stosowania mocnych i trwałych zabezpieczeń, ale też odpowiednich materiałów. Jednymi z podstawowych modeli szalunków są szalunki słupowe. Jakie szalunki słupowe wybrać? Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.
Czym są szalunki słupowe?
Szalowanie jest bardzo ważnym elementem, który nadaje mieszance betonowej właściwy kształt. Wybór szalunku ma szczególnie duże znaczenie, gdyż wpływa na stabilność konstrukcji, co rzecz jasna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ale i szybkości wykonania prac. Szalunki słupowe pozwalają zwiększyć efektywność pracy. Szalunki systemowe to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, gdyż płyta szalunkowa wykazuje nie tylko odporność, ale też wytrzymałość na parcie świeżego betonu. Warto wiedzieć, że stosując szalunki systemowe istnieje możliwość ich inwentaryzowania, a więc oznacza to, że mogą być one stosowane wielokrotnie. Duże znaczenie ma również fakt, że dzięki nim można znacząco przyspieszyć i relatywnie niskim kosztem wykonać konstrukcję o większych gabarytach.
Jak wykonać trwałe i solidne szalunki słupowe? Czym kierować się przy wyborze szalunków słupowych?
Deskowanie słupów może przebiegać na kilka sposobów. Można zdecydować się na tradycyjne deskowanie, gdzie stosuje się deski wypierane drewnianymi stemplami, ale sprawdzą się tu również płyty szalunkowe, których nie trzeba zbijać tak jak desek. Jednak aby uzyskać równą i gładką powierzchnię betonu po rozszalowaniu najlepiej wybrać szalunki systemowe. Takie szalunki budowlane przede wszystkim charakteryzują się łatwością użytkowania, zarówno montażu, jak i demontażu. Płyty szalunkowe standardowe albo uniwersalne można ustawiać ręcznie, gdyż są lekkie. Jednocześnie spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa. Szalunki do zabezpieczenia budowy słupów mogą być łączone na dwa sposoby. W przypadku płyt szalunkowych uniwersalnych łączy się je za pomocą sworzni oraz nakrętek dopasowanych do danego systemu szalunkowego. Przy nadbudowywaniu deskowania słupów stosuje się zamki nastawne. Z kolei w przypadku płyt szalunkowych standardowych układanych parami bądź przestawnie do łączenia stosuje się zamek narożny. Przy wykorzystaniu płyt standardowych można uzyskać słupy prostokątne z przekrojem poprzecznym o wymiarach 30 do 90 cm na jednym boku i 25 do 75 cm na drugim boku. W przypadku przestawnego rozmieszczenia płyt można uzyskać przekrój poprzeczny o wymiarze od 35 do 80 cm na obu bokach. Można zdecydować się na szalunki systemowe od FW System i stworzyć słupy w systemie Optima lub Optimax. Dopuszczalne ciśnienie na deskowanie może wynosić nawet 82,5 kPA. Właśnie tym parametrem oraz doborem odpowiednich, dopasowanych do systemu akcesoriów należy kierować się przy wyborze szalunków. Bardzo duże znaczenie mają podpory FW 450 lub FW 605, a także zamki nastawne oraz nakrętki przegubowe i sworznie lub zamki narożne. Do uzyskania określonych wymiarów ważny jest sposób rozmieszczenia płyt – parami lub przestawnie. Do pionowania słupów potrzebne są jeszcze uchwyty międzyryglowe do montażu podpór, a także stopa podpory i łącznik podpory do montażu podpór uchylnych.
Czy lepiej kupić, czy wypożyczyć szalunki słupowe?
Bez wątpienia szalunki słupowe o konstrukcji stalowej sprawdzają się najlepiej. Jednak przed inwestorem pozostaje jeszcze dylemat, czy lepiej kupić czy wypożyczyć takie szalunki. Tutaj dużo zależy od tego czy są one potrzebne do jednorazowej inwestycji czy też będą regularnie użytkowane, a także czy dysponuje się powierzchnią magazynową i własnym transportem. Jeżeli chce się oszczędzić na magazynowaniu i transporcie, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się wynajem szalunków systemowych. Szalunki w określonych wymiarach ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami mogą być dostarczone bezpośrednio na plac budowy. Warto przy doborze szalunków systemowych poradzić się specjalistów. Dzięki temu można dobrać je do wymogów danej inwestycji budowlanej.
Szalunki słupowe pozwalają tworzyć bardziej skomplikowane i urozmaicone projekty budowlane. Warto stawiać na rozwiązania, które przyspieszą pracę i jednocześnie pozwolą realizować inwestycję zgodnie z planem. Razem z szalunkami słupowymi można zdecydować się także na systemowe rozwiązanie do budowy stropów, fundamentów czy ścian.