Biuro to miejsce, w którym potrzebujemy maksymalnego skupienia. Nawet w warunkach domowych możliwe jest wyodrębnienie takiej przestrzeni, ale przede wszystkim trzeba postawić na minimalizm. Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

Wiele osób ma problem z ograniczeniem liczby bibelotów we wnętrzach czy też mebli. Wychodzą one z założenia, że każdy centymetr przestrzeni powinien zostać w jakiś sposób zagospodarowany. W biurze taka zasada nie ma zastosowania. Jest to bowiem miejsce przeznaczone do pracy, w którym nic nie może nas rozpraszać. Jedynie niezbędne meble oraz jakiś miły dodatek, powinny takie biuro wypełniać. O jakich meblach nie powinniśmy zatem zapominać, gdy wyposażamy biuro?

Urządzamy biuro. Meble biurowe potrzebne do pracy

Pierwszym istotnym meblem, jest oczywiście biurko. Obecnie mają one wiele wersji, niektóre z nich posiadają nawet dodatkowe funkcje. Istotne jest to, aby nasze biurko było odpowiedniej wielkości. Zazwyczaj musi się na nim zmieścić przede wszystkim laptop, a niekiedy także i monitor, dla ułatwienia pracy. Prócz tego niezbędna będzie jakaś lampka, być może zeszyty itp. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, będzie biurko z małymi szafkami lub też jakąś szufladą. To zawsze dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów biurowych, takich jak samoprzylepne karteczki czy też małe notesy.

W przestrzeni biurowej możemy wygospodarować miejsce również na kontenerek. Takie kontenerki są stosunkowo tanie i mają małe wymiary. Stanowią idealne miejsce na dokumenty. Wiele biurek jest także wyposażonych w specjalną półkę, na której można ustawić drukarkę. W pracy drukarka zawsze może nam się przydać. Warto zatem o niej pamiętać i już na etapie wybierania biurka, znaleźć dla niej jakieś odpowiednie miejsce.

W biurze dobrze jest posiadać również jakiś regał czy też zabudowaną szafę. Będzie to dobre miejsce przede wszystkim na przechowywanie dokumentów. Zazwyczaj trzymamy je w segregatorach, a na regale można je poukładać obok siebie. Specjalne oznaczenia segregatorów pomogą nam natomiast w tym, abyśmy szybko wyszukiwali interesujące nas papiery.

Oczywiście ostatnim elementem uzupełniającym przestrzeń biurową, jest fotel lub też krzesło biurowe. Najlepiej jeśli będzie ono typowo komputerowe. Wówczas możemy wybrać jakiś model z podłokietnikami, postawić na funkcjonalne krzesło z zagłówkiem czy też z regulacją wysokości. Modeli na rynku jest naprawdę wiele i są one dostosowane do różnych użytkowników, przykładowo do osób bardzo wysokich lub też bardzo niskich. Sprawdź dostępne modele na stronie meble.lobos.pl.

Wygodny fotel biurowy, to tak naprawdę połowa sukcesu. 

Obecnie wykonując pracę przy biurku, w takiej pozycji spędzamy nawet kilka godzin pod rząd. Warto zatem aby fotel miał możliwość regulacji wysokości, podłokietniki, zagłówek, a może nawet i podnóżek. Może mieć także możliwość odchylenia, to także bywa ulgą dla naszych pleców. Całe biuro musi być nastawione na funkcjonalność, elementy muszą być ergonomiczne i wspomagać nasze ciało podczas tak wyczerpującej pracy, jaką mimo wszystko jest praca przy komputerze.

Styl skandynawski w biurze: minimalizm i funkcjonalność

Meble biurowe mogą mieć naprawdę różny styl. Często są stylizowane na dawne czasy i przykładowo utrzymane w klimacie wiktoriańskim. Jednak dziś zdecydowanie najpopularniejszymi meblami tego rodzaju są te, które powstają w duchu skandynawskim. 

Styl skandynawski jest inspirowany tamtejszym krajobrazem, który jest dość surowy i przede wszystkim naturalny. Nie znajdzie się tam zatem przesadnie pstrokatych kolorów czy też rozwiązań, które zagracają przestrzeń. Wszystko opiera się natomiast na spójności barw oraz materiałów.

W stylu skandynawskim meble przede wszystkim są utrzymywane w kolorystyce naturalnego drewna. Niekiedy są one również białe, ewentualnie z czarnymi elementami. 

Trzy podstawowe kolory tego stylu to właśnie 

  • biel, 
  • szarość, 
  • czerń. 

Dla przełamania czasem natomiast stosuje się kolor czerwony czy też musztardowy, ale występujący przede wszystkim w dodatkach.

Styl skandynawski można określić jako współczesny minimalizm. Biura urządzone w tym duchu, są bardzo proste i oszczędne w środkach. Mebli jest tylko tyle, ile faktycznie potrzeba. Brak tam bezużytecznych bibelotów, zamiast tego natomiast stoi elegancki zegar lub też jakaś ramka na zdjęcia. Wszystko musi mieć swoją praktyczną wartość. To właśnie w takich wnętrzach do głowy przychodzą nam najbardziej twórcze pomysły, ponieważ nic nas nie rozprasza. Nasza głowa jest wolna i może skoncentrować się na pracy. Takie wnętrza sprzyjają również odpoczynkowi i relaksowi.