Często idąc ulicą, można zaobserwować pana w kasku ochronnym i pomarańczowo-żółtym ubraniu, który trzyma w dłoniach głośne narzędzie wiercące, czyli tak zwany świder. Jego celem jest wykonanie odpowiednio głębokiego otworu w betonie. Wydaje się, że ta praca jest dość trudna, żmudna i wymaga bardzo dużo siły. A na czym dokładnie polega takie wiercenie?

Wiercenie w betonie – dwie stosowane metody

Okazuje się, że owa czynność może odbywać się dwoma popularnymi sposobami. Główną, stosowaną w wielu przypadkach, jest tradycyjna metoda udarowa (czyli system pneumatyczny albo hydrauliczny). Wytwarzane są tutaj uderzenia, które przekazywane są następnie na konkretne narzędzie mające ruch posuwisto-zwrotny. Warto jednak rezygnować z takiego rozwiązania rzecz innego wiercenia, nazywanego obrotowym. Dlaczego? Bo wtedy uniknie się ryzyka pęknięć.

Sposób obrotowy (inaczej zwany rdzeniowym) polega na tym, że świder wykonuje tutaj tylko profesjonalny ruch obrotowy. Taka technika ścierania stosuje też tak zwaną koronkę i sprawdza się do robienia otworów małośrednicowych oraz wielkośrednicowych. Nie ma żadnych obaw, że beton będzie się rozkruszał na całym przekroju dna. Należy jeszcze wspomnieć, że metoda obrotowa wykorzystuje płuczkę z obiegiem (prawym albo lewym), a czasem odbywa się na sucho.

Najlepsza i najbardziej nowoczesna technika diamentowa

Jeżeli chodzi o wiercenie w betonie, to powyżej opisane techniki nie zawsze spełniają swoją funkcję. W niektórych sytuacjach efektywniejsza okaże się metoda diamentowa. Dzięki niej bez problemu można na przykład wywiercić kanały wentylacyjne i rurowe oraz przyczynić się do budowy bardzo profesjonalnej, trwałej przez długie lata, kanalizacji.

Nic dziwnego, że taki sposób jest w pełni skuteczny. Wszak diament to zadecydowanie najtwardszy, znany minerał istniejący w przyrodzie, na pięknej planecie Ziemia. Mając diamentowe wiertło, spokojnie da się wywiercić otwory także w innych, bardzo grubych materiałach, chociażby w żelbecie czy asfalcie (pod warunkiem, że świder ustawi się do konkretnego rodzaju podłoża).

Wielką zaletą owej techniki jest między innymi znaczne ograniczenie występowania pyłu i hałasu oraz jednoczesne ulepszenie precyzji całego, bezpiecznego i kontrolowanego, procesu przeprowadzanego na sucho lub mokro. Nie ma oczywiście mowy o poważnym ryzyku pęknięć – struktura materiału w trakcie wykonywania otworu będzie cały czas stabilna! Jednak, by wiercenie w betonie przebiegało idealnie, potrzebne są jeszcze piły ścienne czy jezdne.

Dowiedz się więcej – zapraszamy: Wiercenie w betonie Poznań.