Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji paneli, co gwarantuje ich bezawaryjną oraz efektowną pracę. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o panele fotowoltaiczne oraz jakie korzyści wynikają z ich okresowej konserwacji.

Czyszczenie i mycie modułów fotowoltaicznych – jak robić to prawidłowo?

Czyszczeniem i konserwacją paneli fotowoltaicznych można zająć się samodzielnie, wykorzystując do tego celu profesjonalne zestawy myjące lub miękką gąbkę i odpowiednie środki czyszczące. Nie wskazane jest natomiast stosowanie szorstkich ściereczek, gąbek czy myjek ciśnieniowych. Zadanie to można także powierzyć profesjonalnej firmie czyszczącej, która dysponuje wyspecjalizowanym sprzętem oraz preparatami do mycia modułów fotowoltaicznych. Niemniej jednak, w tym przypadku należy liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Najlepszą porą dnia na czyszczenie modułów jest wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy to powierzchnia paneli jest chłodna, co zmniejsza ryzyko szoku termicznego, który mógłby trwale uszkodzić instalację. Więcej praktycznych informacji dotyczących konserwacji paneli fotowoltaicznych znajduje się na stronie ecd.pl.

Dlaczego warto systematycznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Regularne i prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja modułów fotowoltaicznych zapewnia:

  • wykorzystanie maksymalnej wydajności paneli, których idealnie czysta powierzchnia przetwarza znacznie więcej energii ze słońca,
  • długą i bezawaryjną pracę zamontowanej instalacji.

Warto wspomnieć tutaj o tym, że zanieczyszczenia zalegające na powierzchni paneli fotowoltaicznych, negatywnie wpływają nie tylko na ich wydajność, ale też mogą przyczyniać się do poważnych uszkodzeń instalacji PV. Dlatego tak bardzo ważna jest ich regularna i kompleksowa konserwacja. Zgodnie z zaleceniami ekspertów należy ją przeprowadzać raz-dwa razy do roku.

Konserwacja paneli PV w okresie jesienno-zimowym

Okres jesieni i zimy to czas, w którym panele fotowoltaiczne narażone są zaleganie opadających z drzew liści i gałęzi oraz śniegu. Duży problem stanowią także pyłki roślin, piasek czy ptasie odchody, które w połączeniu z opadami atmosferycznymi mogą tworzyć na powierzchni modułów niezwykle trudną do usunięcia skorupę. Nagromadzenie odkładających się warstw zanieczyszczeń w dużym stopniu przyczyniają się do znacznego spadku wydajności instalacji. Aby temu zapobiec, panele należy systematycznie czyścić, pamiętając o ich jednoczesnej konserwacji.

Uwaga przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa !

– panele fotowoltaiczne są pod napięciem
– nigdy nie czyść paneli kiedy są nagrzane aby nie zniszczyć paneli należy poczekać aż ostygną
– nie wchodź na dach bez odpowiednich zabezpieczeń przed upadkiem
– nie używaj myjek ciśnieniowych
– nie używaj domowych środków chemicznych
– nie używaj szorstkich szczotek lub innych podobnych produktów aby nie porysować powierzchni.