Okres upałów to niełatwy czas dla domowników i osób pracujących w biurze. Jak sobie radzić z rosnącą temperaturą? Lekka dieta, picie chłodnej wody, mrożonej kawy i herbaty, czy też noszenie zwiewnych ubrań nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Najwyższy czas zastanowić się nad zakupem specjalistycznego urządzenia, które zadba o nasz komfort podczas gorących dni. Zapoznajmy się z bogatą ofertą klimatyzatorów przenośnych!

Przenośny klimatyzator – na czym polega specyfika jego działania? 

Prawda jest taka, że popularne, tradycyjne wentylatory to sprzęt, który może wyrządzić krzywdę naszemu organizmowi. Mocne podmuchy nie są komfortowe, a dodatkowo wiążą się z rozprzestrzenianiem się w powietrzu kurzu i pyłków. Jest to szczególnie przykre dla osób cierpiących na alergie. Wielu z nas podczas pracy wentylatora odczuwa suchość oczu, ust i skóry, a także podrażnienie zatok, a nawet skurcze mięśni. 

Na szczęście z pomocą przychodzą dziś nowoczesne urządzenia, takie jak klimatyzatory mobilne. Jest to wysokiej jakości sprzęt, cicho pracujący i przede wszystkim korzystnie wpływający na nasze zdrowie ze względu na obecność w nim filtrów oczyszczających powietrze. Przenośny klimatyzator jest bardzo wygodny w użytkowaniu. W przeciwieństwie do instalowanej na stałe, ściennej klimatyzacji typu split nie wymaga profesjonalnego montażu ani żadnych pozwoleń. Dodatkowo jest to opcja bardzo atrakcyjna cenowo. Z różnymi modelami tych urządzeń zapoznać się możemy analizując między innymi ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych.  

Pełnowymiarowe klimatyzatory mobilne są zaopatrzone w specjalną rurę wyrzutową, której zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki zastosowanej technologii opartej na czynniku chłodniczym. Urządzenia te to tak zwane monobloki, które w jednej obudowie posiadają zarówno parownik, jak i skraplacz. W rezultacie ciepło z pomieszczenia przesyłane jest do skraplacza, a stamtąd może swobodnie wydostać się poza budynek. Dodatkowo, ciepłe powietrze pochodzące z przestrzeni, w której pracuje klimatyzator jest schładzane w parowniku. Ostatecznie, liczyć możemy na pożądaną ochłodę, ponieważ taka specyfika pracy urządzenia jest bardzo skuteczna. Istotnym elementem samodzielnego, nieinwazyjnego montażu jest jedynie zamocowanie specjalnej uszczelki na okno, przez którą wyprowadzona zostanie rura wyrzutowa.  

Czy każdy mobilny klimatyzator spełni nasze oczekiwania? 

Obok przenośnych klimatyzatorów na rynku szeroko dostępne są również urządzenia zwane klimatyzerami, bądź klimatorami. Ich specyfika działania jest odmienna. Cieszą się one również niesłabnącą popularnością wśród klientów głównie ze względu na bardzo korzystne ceny oraz stylowy design. Jak przebiega praca takich urządzeń? Otóż są to wodne wentylatory z funkcją chłodzenia. Działają w taki sposób, że powietrze jest zasysane i przepuszczane przez wodny filtr. Wydajność pracy klimatora podnieść można dzięki użyciu kostek lodu lub specjalnych wkładów chłodzących, które wcześniej należy umieścić w zamrażarce.  

To, czy klimatyzator okaże się skuteczny wiele zależy od jego mocy. Producenci podkreślają, że w celu schłodzenia pomieszczenia o metrażu 10m2 potrzebne jest urządzenie o minimalnej mocy 1000 W (1kW). Wartość ta może okazać się wyższa w przypadku przestrzeni zlokalizowanych na poddaszach, czy też na ostatnich kondygnacjach budynków wielorodzinnych. Klimatyzatorów o wyższej mocy mogą również potrzebować pomieszczenia o wyjątkowo mocnym nasłonecznieniu, których okna skierowane są na stronę południowo-zachodnią. Brak właściwej izolacji termicznej budynku to także wskazanie do korzystania ze wzmocnionego sprzętu.