Imprezy plenerowe są dzisiaj normą nie tylko w dużych miastach, ale też w najmniejszych miejscowościach, gdzie odbywają się różnego rodzaju rodzinne pikniki, dożynki, koncerty i wiele innych różnych eventów. Niezależnie od ich charakteru nie obejdzie się bez generatora prądu, dzięki któremu można zasilić choćby sprzęt nagłośnieniowy czy oświetlenie. Podpowiadamy, jak korzystnie wybrać agregat prądotwórczy na imprezy w plenerze.

Agregat jako główne źródło prądu na imprezie plenerowej – jaki model wybrać?

W przypadku, kiedy generator ma być głównym i podstawowym źródłem energii w czasie eventu w plenerze, konieczne jest wybranie takiego modelu, który będzie w stanie zapewnić dużą moc i wytrzyma wysokie obciążenie. Dlatego w takim wypadku zaleca się, aby wybrać agregat prądotwórczy typu dual, czyli taki, który na wyposażeniu posiada gniazda jedno- i trójfazowe, umożliwiając tym samym zasilanie urządzeń wymagających napięcia odpowiednio 230 i 400 woltów. Co z pozostałymi cechami urządzenia?

  • Moc – moc generatora, który ma być głównym źródłem energii na imprezach plenerowych, powinna być duża i musi przekraczać o około 20-30% sumę mocy maksymalnych wszystkich urządzeń, które mają być zasilane za pomocą agregatu.
  • Chłodzenie – praca przez cały dzień lub kilka dni wymaga zastosowania systemu chłodzącego. Najskuteczniejsze są systemy chłodzenia cieczą.
  • Rodzaj paliwa – w przypadku ciągłej pracy optymalnym rozwiązaniem pod kątem wydajności oraz ekonomiczności są agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla.

Agregat jako awaryjne źródło zasilania – na co się zdecydować?

W tym wypadku wymagania wobec generatora są zdecydowanie mniejsze. Możesz zdecydować się na agregat jednofazowy, jednak wybór opcji dual zawsze daje szersze możliwości zasilania różnych sprzętów. Jeśli chodzi o moc, to zasada jest dokładnie taka sama jak w przypadku generatora, który ma być głównym źródłem zasilania.

Jako awaryjne źródło zasilania często wybierane są mniej zaawansowane modele generatorów, warto jednak postawić na wariant, który będzie posiadał funkcję regulowania napięcia. Jest to ważne w kontekście zasilania urządzeń wrażliwych na wahania napięcia, np. komputerów czy sprzętu audio. W kwestii zasilania można spokojnie postawić na agregaty prądotwórcze z silnikiem benzynowym.

Jakie inne funkcje okażą się pomocne?

Niezależnie od przeznaczenia generatora prądu warto zadbać o kilka funkcji, które ułatwią korzystanie z tych urządzeń.

  • Warto pamiętać, że generatory prądu to urządzenia duże i masywne. Dlatego modele odpowiednie na imprezy plenerowe powinny posiadać kółka, które ułatwiają ich transport.
  • Agregat prądotwórczy w czasie pracy będzie generował dość duży hałas, dlatego powinien posiadać dźwiękochłonną obudowę, która zagwarantuje spokojny przebieg imprezy.

Szeroki wybór agregatów prądotwórczych o bardzo zróżnicowanych cechach i funkcjach znajdziesz w ofercie sklepu z narzędziami i elektronarzędziami https://emast.pl/.