Parking wymaga odpowiedniego oświetlenia, tak aby dać komfort kierowcom o każdej porze dnia i nocy. Oświetlenie danego obiektu jest równie ważne, co parkingu. Nie zapominajmy o oświetleniu do hoteli i innych miejsc, gdzie stosuje się nowoczesne rozwiązanie. Jakie oświetlenie na parking? O czym pamiętać?

Oświetlenie parkingów

Okazuje się, że parkingi są nieodłącznym elementem krajobrazu w każdym mieście. Niezwykle ważne stało się zatem oświetlenie tego miejsca, jakie musi być zgodne z wymogami i normami. Wyróżnia się dwa typy parkingów:

  • otwarte,
  • zadaszone.

W zależności od danego rodzaju, dobierany jest inny typ oświetlenia. Na parkingu otwartym zazwyczaj stosuje się lampy montowane na słupach oświetleniowych. Sprawdzi się tutaj oświetlenie LED, jakie pozwala zaoszczędzić koszty. Inne opcje zastosujemy na zadaszonym parkingu. W tym przypadku najczęściej sięgamy po lampy hermetyczne LED i lampy liniowe LED. Nie zapominajmy o postępowaniu zgodnie z normami, które pozwalają wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Norma oświetleniowa parkingu

Pamiętajmy o tym, że norma oświetleniowa parkingu jest ściśle określona. Wchodzi bowiem w skład szeregu wytycznych, jakie dotyczą prawidłowego oświetlania obiektów zewnętrznych i wewnętrznych. Najważniejszymi normami są tutaj:

  • EN 12464-2:2014
  • EN 15193:2008
  • DIN V 18599:2007
  • EN 12464-1:2011
  • CIE 97:2005
  • CIE 154:2003

Normy te wskazują wytyczne, jakie powinno spełniać oświetlenie parkingu. Znajdziemy tutaj wymogi, akie dotyczą np. współczynnika ograniczenia oświetlenia i indeksu odwzorowania barw. 

Przygotowanie projektu

Przed przystąpieniem do ostatecznego zamontowania lamp na parkingu, warto przygotować projekt, jaki da nam wgląd w ostateczne efekty. Projekt oświetlenia parkingu ma za zadanie ukazać, jakie natężenie oświetlenie znajdować się będzie w tym miejscu. Ponadto, dzięki temu zyskamy informacje o tym, gdzie zamontować lampy i jak wybrać ich moc. Kierowanie się wytycznymi zawartymi w dokumencie z pewnością pozwoli zyskać gwarancję tego, że odpowiednio dobraliśmy oświetlenie. Pierwszą rzeczą, jaką należy przygotować jest zatem projekt oświetlenia, który jest bardzo istotny. Naszym zadaniem jest dobranie lamp tak, aby spełniały standardy wyznaczone w dokumentacji. 

Oświetlenie parkingów to bardzo ważny aspekt, o jaki należy zadbać. Inne typ wybierzemy wtedy, gdy mamy do czynienia z otwartym miejscem, a jeszcze inny w zadaszonym parkingu. Szczególnym uznaniem na rynku cieszą się lampy LED-owe, które cechują się energooszczędnością i wydajnością.