Fotowoltaika wciąż stanowi przedmiot zainteresowania właścicieli gospodarstw domowych. Nic dziwnego, bowiem dzięki niej możemy korzystać z czystej, ekologicznej energii, a w dodatku oszczędzać. Niemniej jednak, aby stać się prosumentem, musimy najpierw nieco zainwestować. Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych i w jaki sposób sfinansować ich zakup?

Panele fotowoltaiczne cena – od czego zależy?

Panele fotowoltaiczne cena może być różna, w zależności od tego, na jaki dokładnie model się zdecydujemy. Najtańszy panel kosztuje około 500 zł – mowa tutaj o modelu polikrystalicznym, który charakteryzuje się mniejszą odpornością na wysokie temperatury, jednak z drugiej strony będzie idealnym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem. Panele fotowoltaiczne cena może wynosić również od 650 zł wzwyż, jeśli mówimy o modelach monokrystalicznych. Oczywiście, wybór konkretnego modelu paneli fotowoltaicznych nie jest oczywisty, natomiast potencjalni użytkownicy nie mogą kierować się wyłącznie ceną, a przede wszystkim ich mocą, dzięki której możliwe staje się pozyskanie odpowiedniej ilości prądu.

Jak sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych?

Cena paneli fotowoltaicznych nie wydaje się duża, jednak problem może pojawić się w momencie, gdy musimy zakupić co najmniej kilkanaście sztuk. Pojawia się więc pytanie, jak właściwie sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych? Zazwyczaj inwestorzy posiadają własne oszczędności, które przynajmniej w jakiejś części są w stanie pokryć wydatki. Możliwe jest również otrzymanie kredytu na fotowoltaikę, który oferują niektóre banki. Oczywiście, aby móc otrzymać kredyt, należy wykazać zdolność kredytową. Inwestorzy mogą ubiegać się również o różnego rodzaju dotacje, które mają charakter bezzwrotny. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób o stosunkowo niskich dochodach, ponieważ wysokość przyznanej dotacji zależy właśnie od nich. Dotacje przyznawane są z programów rządowych, jednak niektóre gminy dodatkowo dotują zakup paneli fotowoltaicznych swoim mieszkańcom.

Ekologicznie i ekonomicznie

Panele fotowoltaiczne cena to niejedyny aspekt, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na nie. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że to niezwykle ekologiczne, a na dłuższą metę również ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy realnie oszczędzać. Wydatki natomiast możemy pokryć, pozyskując pieniądze z różnych źródeł. Firma, z którą będziemy chcieli nawiązać współpracę, z pewnością udzieli nam niezbędnych informacji na ten temat.