Komfortowy i nieprzerwany sen jest niezbędny do regeneracji, zachowania witalności i pełni zdrowia. Aranżując więc sypialnię kluczowy jest dobór odpowiedniego łóżka i materaca, który zadba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa, rozkładając przy tym równomiernie (i bezpiecznie) masę ciała. Wśród wielu możliwości – na czele plasują się łóżka kontynentalne, które dotychczas kojarzone były z luksusowymi hotelami i eleganckimi sypialniami, urządzonymi w duchu glamour.

Czym charakteryzują się łóżka kontynentalne? W jaki sposób dobrać do nich materac, aby zyskać gwarancję komfortu?

Co to jest łóżko kontynentalne?

Zasadniczą zaletą, która wyróżnia łóżka kontynentalne na tle innych, jest ich wielkość i masywność. Na łóżko tego typu układamy materac na wysokości od 60 do 70 cm – czyli dwukrotnie wyżej niż w przypadku łóżek „klasycznych”. Dlatego też bardzo często wykorzystuje się je w przestronnych, dużych sypialniach, np. w luksusowych hotelach.

Ponadto, w odróżnieniu od tradycyjnych mebli, konstrukcja łóżek kontynentalnych opiera się na trzech, głównych częściach: podstawie, którą stanowi dolna skrzynia ze sprężynami; materacu sprężynowym i materacu nawierzchniowym, nazywanym topperem.

Łóżka kontynentalne posiadają także duży, pikowany zagłówek, który bardzo często stanowi za główną, wiodącą dekorację w sypialniach – zarówno skandynawskich, jak i glamour i urządzonych w nurcie Hampton.

łóżko

Jak dobrać materac?

Materac jest główną, fundamentalną częścią łóżka, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podczas snu. Dlatego też oprócz wybierania odpowiedniej kolorystyki czy estetycznego obicia, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość, wykonanie i wykorzystywany materiał.

Kluczową, podstawą kwestią jest dostosowanie materaca pod gabaryty użytkownika. W tym celu producenci stworzyli trzy, różne formuły, które tym samym odpowiadają na różne upodobania i potrzeby klientów.

  • Materac nawierzchniowy – dzięki niemu zmodyfikujesz twardość innego, pierwotnego materaca. W jego zakupie przede wszystkim kieruj się własnymi upodobaniami – tj. miękkością, obecnością pokrowca, pianką lub dodatkową funkcja chłodzącą.
  • Materac kontynentalny – doskonały materac kontynentalny wykonany jest z wysokiej jakości sprężyn, które stanowią za bezpieczne wsparcie dla sylwetki. Zasada jest prosta: im lepsza jakość sprężyn, tym większa gwarancja udanego i komfortowego snu. Bardzo często materace tego typu posiadają rożne strefy twardości, dzięki czemu dostosowują się do wyporności, ułatwiając odpowiednie rozłożenie ciała i dostosowując się do anatomicznego kształtu głowy, ramion, lędźwi i nóg.

Na rynku dostępne są materace o różnej twardości – od H2 (średnia twardość), po H4 (wysokie zagęszczenie sprężyn).

  • Materac hybrydowy – nowoczesne rozwiązanie na rynku, często zastępujące materac kieszonkowy i topper. Jego nazwa wywodzi się z połączenia dwóch mechanizmów: sprężynowego i piankowego. Dzięki niemu – zmniejszone jest ryzyko przesuwania tkanin i poszczególnych warstw, co w oczywisty sposób podnosi komfort snu. Materace hybrydowe są bardzo wysokie (mogą mieć nawet 30 cm), dlatego też świetnie sprawdzają się jeśli chodzi o łóżka kontynentalne.

Wybierając materac zwróć także uwagę na: jego rozmiar, pokorowiec, który można prać (a także materiał, z którego pokrowiec jest wykonany), a także markę, która nierzadko jest gwarantem jakości i trwałości. W przypadku pytań – porozmawiaj z doradcą, który uwzględni ewentualne, indywidualne potrzeby, doradzając, który model jest odpowiedniejszy dla osób cierpiących na np. nawracające migreny.

Pamiętaj – zarówno łóżko, jak i materac to gwarancja dobrego snu, dlatego warto poświęcić tym zakupom nieco więcej czasu. Szeroki wybór wysokojakościowych i designerskich mebli znajdziesz w ofercie MebleGreen.pl.