Mały metraż mieszkania może być problematyczny, jeżeli nie mamy pomysłu jak go urządzić. Nie można puścić zbyt dużej wodze fantazji, gdyż nie mamy wystarczająco dużo na to miejsca. Urządzenie nowoczesnej i ładnej kawalerki nie jest jednak rzeczą niemożliwą do zrobienia. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić! Prezentujemy najprostsze i najskuteczniejsze pomysły na urządzenie kawalerki!

Postaw na minimalizm i funkcjonalność

Kawalerki najczęściej mają tylko jeden pokój, otwartą kuchnię i łazienkę. Nie można więc przesadzać z ilością dodatków, mebli czy kolorów. W tak małym metrażu najlepiej się sprawdzi minimalistyczny styl, połączony z funkcjonalnością. Warto poszukać mebli, które są wielofunkcyjne, lub potrafią się „wtopić” w tło. Istnieją chociażby półki i regały, które można wysuwać niczym duże, pionowe szuflady! Na co dzień nie rzucają w oczy, a gdy są potrzebne można łatwo po nie sięgnąć. Składany stół, który posiada haczyki do powieszenia na ścianie także okaże się strzałem w dziesiątkę. Możliwości jest sporo, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wielu architektów wnętrz tworzy niesamowite, nowoczesne projekty stworzone do tego typu mieszkań.

Połącz sypialnię z salonem

Po co tracić miejsce i pieniądze na osobną kanapę i łóżko – najlepiej jest zainwestować w kanapę rozkładaną, która wieczorem będzie służyć jako miejsce do spania, a za dnia do goszczenia przyjaciół i relaksu przed telewizorem! Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej optymalna opcja, zwłaszcza jeśli metraż mieszkania nie pozwala na zrobienie osobnego kąta na sypialnię. Rozkładana kanapa posiada również wbudowane miejsce na pościel, które może służyć za dodatkową przechowalnią wielu różnych rzeczy.

Kuchnia i jadalnia w jednym

Warto też połączyć kuchnię i jadalnię. Wspomniany wcześniej składany stolik, którego można powiesić na ścianie może być jedną z opcji zaoszczędzenia miejsca. Inną, popularniejszą opcją jest blat kuchenny z krzesełkami barowymi, które tworzą jadalnię. Automatyczne szafki (otwierane za pomocą nacisku) lub opisane wyżej wysuwane półki i regały także potrafią mocno zaoszczędzić miejsce w niewielkiej kuchni. Należy wykorzystać każdy centymetr, aby korzystać z kuchni bezstresowo.

Narożny prysznic do łazienki

W małej łazience możemy zapomnieć o obszernej wannie. Najlepszy będzie wtedy prysznic, zwłaszcza narożny. Nie będzie się wtedy mocno narzucał i pozwoli na ustawienie obok chociażby pralki. Duże lustro nad umywalką zwiększy nieco optycznie wnętrze, tak samo jak gładkie ściany w jasnych barwach.

Jasne barwy i lustra

Podczas malowania ścian, jak i dobierania mebli i dodatków, warto postawić na styl skandynawski. Charakteryzuje się jasnymi barwami (biel, odcienie szarości, beże), jak i prostotą kształtów i wzorów. Ostre, ciemne barwy mogą mocno przytłoczyć i jeszcze bardziej zmniejszyć optycznie (już i tak małe) mieszkanie. Lustra ścienne to również jeden z najstarszych i skutecznych trików do zwiększenia metrażu. Dobrze też się sprawdzi szafa z lustrem jako drzwiami.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości biura projektowego ISON – architektura wnętrz Poznań.