Narożniki to jedne z najbardziej popularnych mebli wypoczynkowych. Zawdzięczają to swojej wygodzie oraz doskonałej prezencji we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Odpowiednio dobrany, wysokiej jakości narożnik może służyć przez długie lata. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Narożnik do salonu – jaki powinien być?

Idealny narożnik do salonu musi spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim powinien zapewniać komfortowy wypoczynek, czyli być wygodny. Ponadto, meble tapicerowane to główny element wystroju pokoju dziennego. Muszą być więc dopasowane do wystroju wnętrza i do gustu domowników. Ważny jest także rodzaj obicia oraz dodatkowe funkcje narożnika – wszystkie te elementy powinny być brane pod uwagę podczas zakupu tego mebla. 

Jaki rozmiar narożnika wybrać?

Rozmiar wypoczynku zależy nie tylko od liczby domowników, ale także od układu i metrażu pokoju dziennego. W niewielkim salonie mebel czteroosobowy zajmie zdecydowanie za dużo miejsca. Na szczęście w salonach meblowych, takich jak Meble Pyka, dostępne są różne rozmiary narożników. Można także wybrać z której strony mebel ten będzie wydłużony. Dzięki temu nawet w najmniejszych salonach można się cieszyć estetycznym i wygodnym meblem.

Właściciele przestronnych salonów mogą wyposażyć się w znacznie większy mebel, nawet sześcioosobowy. Takiej wielkości narożnik świetnie wygląda odsunięty od ściany, stojąc na środku pomieszczenia. Jest to również dobry sposób na oddzielenie salonu od strefy jadalnianej lub aneksu kuchennego.

Rodzaj obicia – jakie wybrać?

Rodzaj materiału, jaki pokrywa mebel, jest równie ważny, co jego rozmiar. Można wybierać spośród takich materiałów, jak skóra, ekoskóra czy różnego rodzaju tkaniny. Warto postawić na obicia wysokiej jakości, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Skóra, zarówno naturalna, jak i ekologiczna, doskonale spełnia te warunki, jednak nie sprawdzi się w domach właścicieli zwierząt. Pazurki kotów i psów pozostawią na niej niemożliwe do usunięcia uszkodzenia. Tkaniny, z jakich wykonane są obicia, mogą być plamoodporne, wytrzymałe i prezentować się równie elegancko, co skóra. Często są również mniej kosztownym rozwiązaniem.

Funkcjonalność – jakie funkcje powinien mieć narożnik?

Przed zakupem narożnika należy się zastanowić, czy będzie musiał on pełnić dodatkowe funkcje. Często salon służy również jako pokój gościnny. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w kanapę, która może zamienić się w łóżko. Funkcja spania w meblach wypoczynkowych ma jeszcze jedną ważną zaletę. Większość modeli posiada pod siedziskiem pojemnik, do którego można schować nieużywaną pościel lub ubrania. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w szafach i komodach.

Narożnik idealny – jaki powinien być?

Odpowiedni narożnik musi być przede wszystkim dopasowany do potrzeb domowników. Rolę odgrywa tu liczba, ale także sposób spędzania czasu. Warto zastanowić się, czy w domu często bywają goście oraz czy nie planuje się w najbliższej przyszłości powiększać rodziny, o potomstwo lub zwierzątko. Należy również poważnie przemyśleć kwestie estetyczne. Kupując narożnik najlepiej nie kierować się modą i trendami, tylko własnym gustem. W ten sposób można mieć pewność, że wybrany model nie znudzi się po kilku sezonach i będzie cieszył przez wiele lat.