Budowa domu jest przedsięwzięciem, angażującym energię i generującym koszty zanim jeszcze pojawią się na działce fundamenty. Przy jej zakupie mamy plany stworzenia wymarzonego domu, jednak zanim okaże się, ile będzie to kosztowało, warto wykonać szczegółowy kosztorys budowy, wraz z kosztami dodatkowymi i porównać go z ceną gotowych budynków, sprzedawanych w stanie deweloperskim. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że budowa domu systemem gospodarczym lub przez zleceniobiorcę – firmę budowlaną jest procesem długotrwałym, bez jakiejkolwiek gwarancji cenowej.
Podczas budowy domu musimy pracować, aby zapewnić utrzymanie dotychczasowego lokum, opłacić pracowników budowlanych , zadbać o sprawy organizacyjno – techniczne, a także dopełnić wielu formalności. Dlaczego zatem co czwarty inwestor nie szacuje trafnie kosztów budowy domu przyznając, że ostateczny koszt robocizny przewyższa początkowe ustalenia?
Przeczytaj także: Gotowe projekty małych domów – poznaj zalety
Dlaczego koszty budowy rosną mimo sprawnego postępu prac?
Proces budowy domu jest niezwykle złożony i rozpoczyna się już w momencie kupna działki. Jeśli działka posiada dojazd do drogi publicznej, jest ogrodzona, wyposażona w przyłącza, to znakomicie. Jeżeli jednak wymaga wykonania tych wszystkich prac, możesz na wstępie zacząć dokładać do budowy swojego domu, zanim jeszcze dokładnie przemyślisz projekt budynku. Dodaj prace ziemne – koszt wynajęcia maszyn oraz robociznę, liczoną za godzinę. Jeśli wynikną problemy, koszty będą rosły. Potrzebne będą dokumenty, które również będą wymagały wkładu finansowego. Musisz zorganizować mapkę geodezyjną, zakupić projekt budowlany wraz z projektami instalacji oraz czekać, wydając pieniądze na mieszkanie w innym miejscu. Wszelkie przestoje będą kosztowały, a praca robotników, którą opłacasz za roboczogodziny, nierzadko będzie dłuższa z uwagi na wynikające w trakcie prac nieścisłości lub utrudnienia.
Czy możliwe jest zamieszkanie w nowym domu, trzymając się ustalonego budżetu?
W trakcie budowy domu koszty materiałów budowlanych i robocizny rosną, a ustalona, szacunkowa cena uwzględnia sytuację na dzień rozpoczęcia prac? Zachowaj energię i dobry humor na parapetówkę. Kupując gotowy dom oszczędzasz. W jaki sposób? Oszczędzasz czas, w którym musiałbyś opłacać mieszkanie za czas budowy domu, ponadto oszczędzasz pieniądze, potrzebne na załatwienie formalności, związanych z wymogami urzędowymi. Eliminujesz stres, towarzyszący organizacji oraz koordynacji prac budowlanych, które powinny zazębiać się terminowo. Przy zakupie gotowego domu otrzymujesz gwarancję na wszystkie prace, które zostały w nim wykonane. Jeżeli życzysz sobie zamieszkać w domu, urządzonym pod klucz, możesz zlecić deweloperowi wykończenie nieruchomości przy pomocy zaprzyjaźnionej firmy budowlanej. Nie przepłacisz – oszczędzisz czas, w którym skupisz się na własnej pracy. Każda budowa domu wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami. Kupując gotowy dom, zyskujesz spokój, a dodatkowo, doskonałą lokalizację (działki, kupowane przez deweloperów są często terenami inwestycyjnymi, położonymi w atrakcyjnych miejscach, niedostępnych dla prywatnych inwestorów).
Artykuł powstał we współpracy z Domowe Klimaty, pracownią architektoniczną oferującą gotowe projekty domów.