Wielu dekoratorów zaleca wykorzystywanie fototapet, gdyż dzięki nim można z łatwością spersonalizować miejsce oraz nadać mu nietuzinkowego wyglądu, na czym już zależy wielu osobom. Prócz tego fototapeta może zostać przymocowana własnoręcznie, więc zmianę mieszkania bez wysiłku zakończysz bez udziału ekip z zewnątrz! W związku z tym, co powinniśmy wiedzieć na temat fototapety i czy warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie w naszych wnętrzach?

Fototapeta, co to jest?

Fototapeta to fotografia czy grafika wydrukowana z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny poligraficznej, tzw. plotera. Jej rozmiary mogą być jakiekolwiek. Fototapety oferowane są w tzw. brytach, czy fragmentach, jakie łączy się na ścianie. Ograniczeniem zakresu jest jakość fotografii, czy to, jak bardzo można ją zwiększyć, nie tracąc na ostrości. Wzór wybiera się z końcowej kolekcji wytwórcy (nierzadko oznaczanej nazwiskiem sławnego architekta) lub z banku zdjęć, w jakim dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii oraz grafik (wówczas do pierwszego metra fototapety doliczana jest mała kwota licencyjna).

Jakie zalety mają fototapety?

Tapety w postaci zdjęcia, inaczej tzw. fototapety to zapewne ich najlepsza wersja. Dobra grafika obrazująca miejscowość lub naturę da głębi wnętrzu i zarazem sprawi, iż będzie ono wizualnie zwiększone. Takie mieszkania powodują największy zachwyt. Wypoczynek w salonie lub sypialni z naturalnym krajobrazem uspokoi nerwy oraz pozwala odpowiednio odpocząć. W kuchni z tapetą ilustrującą owoce lub doskonałe składniki gotowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Jak dobrać fototapetę?

Fototapetę wybiera się przede wszystkim do stylu pomieszczenia. Jeśli ma dekorować miejsca narażone na podwyższoną wilgoć czy pomieszczenia, dokąd może zostać niespodziewanie zachlapana czy zanieczyszczona, wówczas należy zdecydować się na wzór wodoszczelny oraz zmywalny. Ważny jest także wzór (może być gładki, tłoczony czy porowaty, musi być dostosowany do guście i zakresu pomieszczenia), barwa (intensywne odcienie mogą wizualnie pomniejszać pomieszczenie), jak i koszty zakupu.

Fototapety – czy warto?

O czym musisz pamiętać, jeżeli decydujesz się na fototapetę? Po pierwsze, zwróć uwagę na model produktu, z jakiego jest zrobiona – na rynku jest dostępnych mnóstwo wzorów oraz nie każda metoda nakładania lub łączenia będzie dobra. Fototapety różnią się pomiędzy sobą m.in. ceną, miejscem położenia, wytrzymałością i wykorzystaniem; nim zatem dobierzesz pewny model sprawdź, czy na pewno będzie się doskonale prezentował w konkretnym miejscu.

Ogromny wybór fototapet do swojego mieszkania znajdziesz na https://obrazowo.pl