Drzwi zewnętrzne, wejściowe, wewnątrzklatkowe. Bez względu na to, jakich drzwi szukamy, czy do mieszkania, czy do domu, muszą posiadać 3 kluczowe cechy, bez których nawet najładniejsze drzwi nie spełnią swojego zadania. Wybór koloru oraz wzoru zostawmy sobie na koniec, a na początek przyjrzyjmy się kluczowym parametrom takim jak antywłamaniowość, akustyka oraz termoizolacja.

#1 Drzwi antywłamaniowe

Bezpieczeństwo i pewność o własne mienie to dwa najważniejsze czynniki, które kupujący drzwi zewnętrzne biorą pod uwagę. Drzwi określane mianem antywłamaniowych to modele, których klienci najczęściej poszukują. W tym segmencie rynku dominują drzwi stalowe. Jeśli kupujemy drzwi wejściowe do mieszkania w bloku, z pewnością będziemy szukali innych parametrów niż osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. W bloku, w którym na jednym poziomie jest kilka mieszkań, nie musimy się obawiać wyważenia drzwi, dlatego nie musimy sięgać po drzwi posiadające najwyższe klasy bezpieczeństwa. Mało prawdopodobne jest, aby jakikolwiek włamywacz używał ciężkiego sprzętu generującego hałas, aby dostać się do wnętrza mieszkania. Z pewnością większe znaczenie będzie miała klasa antywłamaniowa zamka, dodatkowe rygle, którymi możemy zamknąć drzwi od środka, a nawet bolce antywyważeniowe. Każde drzwi antywłamaniowe muszą spełniać odpowiednie normy oraz przejść specjalne testy, które potwierdzają posiadane parametry.

drzwi

#2 Drzwi akustyczne

Drugim ważnym parametrem przy wyborze drzwi jest ich akustyka. Wybierając drzwi wejściowe do mieszkania ten parametr będzie kluczowy. Zapewne wszyscy pragną, aby hałas klatki schodowej pozostał na klatce, zaraz za naszymi drzwiami. Odwrotna sytuacja, czyli przechodzenie dźwięku ze środka na zewnątrz, jest również niewskazane. We własnym domu pragniemy spokoju oraz ciszy, dlatego na akustykę drzwi warto zwrócić baczną uwagę jeszcze przed zakupem skrzydła.
Modele stalowe to drzwi, które słabo izolują od hałasu, dlatego potrzebują dodatkowego wygłuszenia, którym najczęściej jest pianka poliuretanowa oraz wełna. Dzięki zastosowaniu dodatkowych warstw izolacji otrzymuje się wystarczające wygłuszenie. Drzwi drewniane z zasady są drzwiami o lepszej akustyce. Już samo drewno zapewnia wygłuszenie dźwięków i dodatkowe warstwy izolacyjne nie koniecznie będą potrzebne.
Szukając dźwiękoszczelnych drzwi wejściowych należy poszukiwać informacji o poziomie izolacyjności, która jest wyrażona w decybelach. Standardowo współczynnik Rw drzwi zewnętrznych oscyluje w granicach 28-32dB. Najlepsze modele drzwi mają ten współczynnik na poziomie 40dB. Aby wiedzieć, jakich parametrów potrzebujemy, należy znać poziom natężeniach otaczających nas dźwięków. Zwykła rozmowa to ok. 40dB, hałas ulicy to 70-90 dB, wnętrze zatłoczonej restauracji – 70 dB, głośna muzyka w pomieszczeniach lub trąbienie – 80dB, a motocykl bez tłumika nawet 100 dB. Optymalne natężenie dźwięku we wnętrzu powinno wynosić ok. 40dB. Znając powyższe wskaźniki oraz otoczenie wokół naszego budynku wielorodzinnego, czy jednorodzinnego możemy podejmować decyzję o parametrach izolacyjności akustycznej, jakie powinny mieć nasze drzwi zewnętrzne.

#3 Drzwi termoizolacyjne

Bez względu na porę roku izolacja termiczna to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przez nabywających drzwi zewnętrzne. Kupując ciepłe drzwi zewnętrzne chcemy, aby w zimie we wnętrzu pozostało jego ciepło, a w lecie na odwrót – aby ciepło letnich dni pozostało na zewnątrz. Ten parametr jest kluczowy dla mieszkańców domów jednorodzinnych i to właśnie oni powinni postawić na najcieplejsze modele drzwi. W przypadku drzwi wejściowych do mieszkania izolacyjność termiczna nawet podstawowych modeli będzie wystarczająca.
Aby pomóc, a zarazem zabezpieczyć nabywców drzwi, takie parametry jak izolacyjność cieplna są regulowane przepisami. Obecnie drzwi wprowadzane na rynek nie mogą posiadać współczynnika przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych na poziomie większym niż 1,3 W/(m²•K). Takie zalecenia mają na uwadze dobro środowiska, w myśl zasady im lepsza izolacja budynku i jego otworów zewnętrznych, tym mniej ogrzewania (często pochodzącego z nieekologicznych źródeł) będzie potrzebne, aby zapewnić komfort mieszkania jego lokatorom. Więcej na temat ciepłych drzwi zewnętrznych przeczytasz tutaj https://abcdomkrakow.pl/cieple-drzwi-zewnetrzne/.

Czynników, które należy brać pod uwagę zamawiając drzwi wejściowe jest bardzo wiele. Trzy przedstawione w artykule to absolutne minimum, na które musimy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że drzwi będą dobrze służyły przez wiele lat. Aspekty wizualne, kolor oraz materiał, z jakich są drzwi zrobione to dodatkowe elementy, które dodatkowo podniosą atrakcyjność wizualną drzwi zewnętrznych.