Wybór materaca niejednemu z nas spędził sen z powiek. Nie ma się czemu dziwić, bowiem to właśnie zakup tego dedykowanego produktu może sklasyfikować nasz sen, jako mniej lub bardziej regeneracyjny. Jaki materac kupić, by wysypiać się w komfortowych warunkach i dbać o swoje zdrowie?

Dobrej jakości materac to nie tylko marka, ale przede wszystkim zastosowane w nim komponenty oraz innowacyjne rozwiązania, sprzyjające regeneracji ciała i duszy. Materac dobry to taki, który spełnia nasze indywidualne preferencje, a finalnie także produkt o właściwościach prozdrowotnych. Na wybór dobrej jakości materaca składa się wiele parametrów, a które z nich warto uwzględnić podczas poszukiwania idealnego produktu?

Materac o odpowiedniej twardości oraz wielkości, co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim fakt, że nie każdego rodzaju podłoże sprawdzi się u określonej liczby osób. Miękkie materace są bowiem dedykowane osobom lekkim ważącym maksymalnie do 60 kg. Miękkie podłoże takiego materaca umożliwia komfortowy sen, nawet przez kilkanaście godzin i jednoczesne wyeliminowanie bolesnych ucisków. Wypoczywają zarówno mięśnie, jak i kręgosłup. To ważne, by zachować istotne z punktu widzenia osoby lekkiej warunki do regeneracji.

Twardsze podłoża to natomiast świetne rozwiązania dla osób o podwyższonej wadze ciała. Bardzo twarde materace można zastosować w sypialni osób ważących nawet 130 kg i więcej. Na takim materacu ciało osoby śpiącej nie zapada się, a kręgosłup jest utrzymany w prawidłowym ułożeniu. Nie ma lepszego wariantu materaca dla osób cięższych niż taka opcja. W sklepach poszukuj wariantu oznaczonego jako H4 – materac twardy lub H1 – materac miękki.

A jaki rozmiar materaca wybrać dla singla lub dla pary? Tutaj niezmiennie istotnym parametrem do wyboru idealnego podłoża będzie odniesienie się do indywidualnych preferencji poszczególnych osób. Nie zmienia to jednak faktu, że opcją najbardziej popularną w przypadku singli będzie materac o wymiarach np. 100×200 cm, zaś dla par podłoże 160×200 cm. Pamiętaj, aby wielkość materaca zawsze dopasować wielkością do posiadanego mebla. Rama łóżka powinna swoim rozmiarem umożliwić osadzenia konkretnego materaca dokładnie na wielkość całego podłoża. 

Materac o idealnym wypełnieniu – jaką opcję wybrać?

Aby mieć pewność, że materac zadziała prozdrowotnie na nasz organizm koniecznie wybierzmy produkt o wypełnieniu, które z jednej strony zapewni idealne podparcie dla kręgosłupa, a z drugiej zachowa wentylację ciała. Dobrym wypełnieniem o takiej podwójnej funkcjonalności będzie chociażby pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna. Właściwości każdego z tych komponentów są wyjątkowo cenne i trudne do zastąpienia przez jakikolwiek inny materiał.

Co ciekawe pianki, zastosowane w materacach jako materiały innowacyjne umożliwiają także przyjęcie dowolnej pozycji, opcjonalnie najlepszej dla indywidualnego kształtu ciała. Dzięki temu wysypiamy się w zdrowych warunkach, a rano budzimy się wypoczęci, pełni chęci do życia.

Ciekawą opcją wypełnienia współczesnych materacy będzie także system sprężynowo-kieszeniowy, w którym dzięki specjalnemu wykonaniu podłoża unika się powstawaniu nieprzyjemnych drgań na powierzchni. System sprężynowo-kieszeniowy uzyskany w materacach zaleca się stosować w sypialniach małżeńskich lub u par z dużą różnicą w wadze ciała. Wyeliminowanie drgań na powierzchni umożliwia bowiem komfortowy sen niezależnie od tego, ile waży partner lub partnerka i jak śpi.

Już wiesz, jaki materac wybrać? Pamiętaj, że im więcej starań włożysz w zakup właściwego podłoża, tym lepszy sen oraz regenerację zapewnisz swojemu organizmowi.