Małe mieszkania są bardzo popularne przede wszystkim wśród młodych osób, które cenią sobie życie w centrum miasta, niewielki metraż do sprzątania oraz funkcjonalne rozwiązania. Jednak aranżacja wnętrz wymaga przemyślanych decyzji, skorzystania ze sprawdzonych pomysłów oraz metod – w przeciwnym wypadku może okazać się, że nie ma wystarczającej przestrzeni albo brakuje miejsca na przechowywanie. Przemyślane projektowanie wnętrz ma wpływ na charakter wnętrza oraz daje gwarancję spójności i harmonii. Zapoznaj się z radami, jakie oferują architekci wnętrz i stwórz mieszkanie swoich marzeń.
Niewielkie mieszkanie – na co zwracają uwagę projektanci wnętrz?
Aranżacja wnętrz wymaga świadomego łączenia pomieszczeń, gdyż w małych mieszkaniach salon dobrze prezentuje się z kuchnią i przedpokojem. Świadoma rezygnacja ze ścian i oddzielenia konkretnych pokoi zapewnia więcej światła, optycznie powiększa mieszkanie i jednocześnie sprawia, że staje się ono bardziej funkcjonalne. Projekty wnętrza, które mają okna sporych gabarytów rozpościerające się na ładny widok to niewątpliwa zaleta – małe pomieszczenia przestają przeszkadzać, kiedy za oknem można znaleźć uroczy park czy rzekę.
Projektanci wnętrz zwracają dużą uwagę na korzyści łączenia kuchni, salonu i jadalni. Ciąg roboczy można częściowo zasłonić, dzięki czemu widok zlewozmywaka znika z pola widzenia, ale jednocześnie zachowany zostanie spójny charakter wnętrza. Do tego celu warto wykorzystać półwysep z podniesionym fragmentem blatu, dobrze sprawdzi się także ażurowy regał, który zastępuje ścianę i sprytnie dzieli przestrzeń. Architekci wnętrz zwracają uwagę, że łączenie pomieszczeń nie tylko poprawia funkcjonalnie domowników i uzyskanie dodatkowej przestrzeni, ale jednocześnie daje możliwość wspólnego spędzania czasu (kiedy dzieci odrabiają lekcje albo relaksują się w trakcie gier planszowych, rodzice mogą przygotowywać obiad i cieszyć się wspólną rozmową).
Antresola – rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę
Jeśli mieszkanie jest niewielkie, ale stosunkowo wysokie projekty wnętrza bardzo często zakładają stworzenie antresoli. Chodzi o przestrzeń przeznaczoną do spania wydzieloną od góry i oddzieloną od reszty domu przy pomocy szyby oraz schodów. Antresola to oszczędność miejsca, ale jednocześnie bardzo atrakcyjny dodatek, który nadaje charakteru i poprawia wygląd.
Projektowanie wnętrz wymaga wzięcia pod uwagę miejsca do przechowywania ubrań, butów, potrzebnych sprzętów i innych rzeczy. W tym celu warto zabudować wybraną część mieszkania (na przykład pod schodami albo postarać się o specjalny schowek). Szafy oraz wspomniane zabudowy powinny łączyć w sobie praktykę, oraz atrakcyjny wygląd. Przestrzeń, w której pochowano sprzęty, akcesoria i bibeloty prezentuje się atrakcyjnie, wygląda na większą i jednocześnie stanowi ważny element wnętrza utrzymanego w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Z tego względu na małej przestrzeni lepiej sprawdzi się jedna duża szafa niż kilka małych. Mała przestrzeń wymaga doskonałego planowania i sięgania po sprawdzone rozwiązania, ale efekty potrafią być zaskakujące.
Tekst powstał przy współpracy z: Tissu Architecture, Aleja Jana Chrystiana Szucha 2/4 lok. 24 Piętro III, 00-582 Warszawa, +48 512 122 220, Tissu.pl