Budowa energooszczędnego domu z wentylacją mechaniczną to obecnie standard. Ważne jest, by mieć tego świadomość już w fazie projektowania obiektu. Dzięki temu lwiej części kosztów inwestycyjnych w tym zakresie da się uniknąć. Dla wielu dodatkowym argumentem za będzie fakt, iż glikolowy GWC (gruntowy wymiennik ciepła), nie dopuszcza możliwości gromadzenia się chorobotwórczych drobnoustrojów czy zarodników grzybów. Czy to jedyne zalety tego rozwiązania? Nie, to dopiero początek.

Czym jest GWC?

Dla ułatwienia dalszych rozważań warto posłużyć się przykładem, jakim bez wątpienia jest gruntowy wymiennik ciepła Global od GLOBAL-TECHDzięki takiej formule prościej będzie odnieść się do poszczególnych rozwiązań technicznych.

GWC podgrzewa powietrze zimą, schładzając je latem. W tym celu wykorzystywana jest energia skumulowana w gruncie.

Jako medium transportujące energię wykorzystywane jest powietrze bądź znacznie bezpieczniejszy dla człowieka glikol.

Preparat krąży pod ciśnieniem w obiegu zamkniętym w specjalnych przewodach umieszczonych na głębokości 1.5-2 metrów pod powierzchnią ziemi.

Wykorzystując fakt, iż na tej głębokości panuje stała temperatura, wynosząca osiem stopni Celsjusza, energia jest wystarczająca do schłodzenia lub ogrzania powietrza wtłaczanego do pomieszczeń.

gwc

GWC glikolowe, zalety

Obecność glikolu w układzie zamkniętym w naturalny sposób zapobiega zbieraniu się nieczystości, rozwojowi drobnoustrojów, grzybów itp. To bardzo dobra wiadomość dla osób zmagających się z dolegliwościami alergicznymi lub wykazujących takie skłonności.

Dodatkowo nie ma potrzeby rozmieszczenia instalacji w płaszczyźnie poziomej. To bardzo istotne dla posiadaczy pięknych ogrodów i trawników. W ciągu zaledwie jednego dnia sprawna firma jest w stanie utworzyć odwiert pionowy sięgający 100 metrów. Trzeba jednak pamiętać o zgłoszeniu robót do właściwego urzędu gminy.

GWC glikolowe, instalacja

Z uwagi na konieczność zachowania najwyższej precyzji montażu, pracę należy powierzyć jedynie specjalistycznej firmie, legitymującej się odpowiednim stażem i doświadczenie. Nie można bagatelizować faktu, iż układ musi zachowywać perfekcyjną szczelność przez cały okres użytkowania.

Optymalna kolejność instalacji elementów układu:

  • Rury z glikolem z zewnątrz;
  • Pompa obiegowa;
  • Wymiennik;
  • Centrala wentylacyjna.

Powyższa konfiguracja sprawia, że w zależności od pory roku powietrze wpływa do centrali, zachowując najlepsze parametry.

GWC glikolowe, wsparcie eksploatacyjne

Wypada w tym miejscu przypomnieć o roli właścicieli, w kontekście zapewnienia komfortowych warunków klimatycznych w domu.

Obszarami narażonymi na znaczną emisję ciepła latem bez wątpienia są poddasza. Promieniowanie słoneczne nadmiernie oddziałuje na pokrywę dachową, przenosząc ciepło na kolejne segmenty budynku. Problemu tego nie mają posiadacze paneli fotowoltaicznych.

Otwory okienne wyeksponowane na zachód i południe warto zabezpieczyć np. markizami.

Chodzi o to, by nie tracić cennej energii wyemitowanej przez GWC na skutek drobnych przeoczeń konstrukcyjnych.

Na temat wskazówek eksploatacyjnych i technicznych więcej informacji na gruntowe-wymienniki.pl.

GWC glikolowe, czy warto?

Wszystkim znane są ceny dotyczące mediów, wkładów opałowych itd. Nie ma też żadnej pewności co do przyszłych przepisów stanowiących o rodzajach dozwolonych źródeł ciepła. Oczywiście względy ekologiczne powinny mieć priorytet, jednak trudno jest zmieniać układ ogrzewania i klimatyzacji co kilka lat z powodu zmian w ustawach.

Systemy GWC gwarantują niezmienność i co najważniejsze, stałość. Instalacje mogą funkcjonować latami bez szkodliwego wpływu na stan ogólny naszej planety. A przecież o to nam wszystkim powinno chodzić.