Rusztowania to instalacje, bez których nie może się obejść żadna inwestycja budowlana. Jednak, aby można z nich było korzystać w sposób w pełni bezpieczny, muszą zostać prawidłowo zmontowane. Dlatego montaż rusztowań powinna przeprowadzić ekipa, posiadająca odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. To samo dotyczy ich demontażu. Bywają jednak sytuacje, gdy prace te są niemożliwe. Sprawdźmy więc kiedy nie można montować i demontować rusztowań?

Co może przeszkodzić w montażu rusztowań?

Podczas montażu rusztowań na placu budowy mogą wystąpić okoliczności, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią to zadanie. Części z nich można zapobiec poprzez dokładne sprawdzenie terenu, gdzie rusztowania mają być użytkowane. To w trakcie takich oględzin należy zweryfikować gęstość i nośność podłoża, na którym będą opierały się elementy nośne rusztowań np. stopy. W przypadku zastosowania systemów kotwowych podłoże także musi posiadać odpowiednią spoistość, gwarantującą trwałe i pewne zakotwienie elementów mocujących.

Sprawdzenie terenu pod względem bezpiecznego montażu rusztowań powinno być wykonane przez specjalistów. Osoby takie znajdziemy np. w firmie Krzysztof Kapałka S.K.A.T. RUSZTOWANIA z Siemianowic Śląskich, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem rusztowań oraz ich transportem do klienta, a także profesjonalnym montażem i demontażem. Fachowcy z tej firmy potrafią nie tylko przystosować grunt pod montaż rusztowań, ale także ocenić czy warunki pogodowe pozwalają na wykonanie takich prac.

Kiedy demontaż rusztowań nie powinien być wykonywany?

Rusztowania jako konstrukcje tymczasowe należy zdemontować po zakończeniu inwestycji budowlanej. Podobnie jak w przypadku ich montażu operacja ta powinna zostać zlecona specjalistycznej firmie mającej doświadczenie w montażu i demontażu rusztowań. Tym bardziej że i przy rozbiórce tych konstrukcji mogą pojawić się pewne problemy. Do tych najczęściej spotykanych zaliczamy warunki pogodowe, na które niestety nie mamy wpływu.

Bardzo silny wiatr, obfite opady deszczu, bądź oblodzenie konstrukcji to tylko kilka okoliczności, w jakich drabiny aluminiowe i rusztowania nie powinny być użytkowane, ani demontowane. W takich sytuacjach wzrasta bowiem ryzyko wypadku, a zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym na wysokości jest sprawą nadrzędną i nie może być lekceważone. Podsumowując, należy stwierdzić, że na montaż i demontaż rusztowań duży wpływ mają warunki gruntowe oraz pogodowe.