Podstawowym wyposażeniem każdego domu są meble, lecz równocześnie należy pomyśleć o tym, aby dokupić do nich najwyższej jakości akcesoria. Dzięki umiejętnie dobranym akcesoriom meble zostaną starannie wykończone i zachwycą domowników swoją bogatą estetyką, schludnością oraz funkcjonalnością. Akcesoria meblowe dzielą się na wiele różnych kategorii, dlatego warto poszerzyć na ten temat dotychczasową wiedzę i poznać ich najmocniejsze strony.

Akcesoria meblowe – czego nie może zabraknąć w domach i mieszkaniach?

Niezastąpione akcesoria meblowe to z całą pewnością uchwyty, które można podzielić na następujące odmiany:

  • gałki,
  • relingi,
  • uchwyty dziecięce,
  • uchwyty krawędziowe,
  • uchwyty wpuszczane.

Zdecydowanie najpopularniejsze są gałki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują gałki ceramiczne, które nie wymagają konserwacji, są odporne na działanie środków chemicznych i ścieranie, a dodatkowo zdobywają uznanie ze względu na swoją atrakcyjność wizualną. Alternatywą mogą być np. gałki kryształowe, przeznaczone do wnętrz designerskich oraz art deco.

Analizując akcesoria meblowe nie należy zapominać o prowadnicach, zawiasach meblowych, podnośnikach, systemach szuflad, odbojnikach, zawieszkach, amortyzatorach, podpórkach, kątownikach czy też nóżkach i kółkach. Dzięki wspomnianym wyżej akcesoriom meble służą użytkownikom przez długie lata, charakteryzują się solidnością wykonania, są łatwe w użytkowaniu i nie generują nadmiernego hałasu. 

Akcesoria meblowe – co z wyposażeniem kuchni oraz garderoby?

Akcesoria meblowe znajdują zastosowanie w wielu domowych pomieszczeniach. Są nieocenionym elementem wyposażenia kuchni oraz garderoby.

W kuchniach domownicy powinni stawiać m.in. na szuflady, kosze typu Cargo, ociekarki, wieszaki na kieliszki i kosze na śmieci. Z kolei w profesjonalnie zaaranżowanych garderobach nie da się obejść bez wysuwanych koszy i wieszaków, systemów rur oraz pantografów. 

Ostateczne decyzje w tym zakresie mogą być podejmowane po konsultacjach z doświadczonymi projektantami wnętrz. Chodzi przecież o to, aby korzystanie z poszczególnych mebli było bezpieczne oraz w stu procentach komfortowe. Jednocześnie wybrane akcesoria muszą pasować do wystroju danego wnętrza. Kupując wspomniane produkty warto wziąć pod lupę m.in. jakość ich wykonania, trwałość, żywotność, odporność na czynniki zewnętrzne oraz funkcjonalność. Możliwości jest wiele, dlatego finalne decyzje powinny być poprzedzone wyczerpującymi analizami porównawczymi. Na tej podstawie wyeliminuje się najmniej korzystne propozycje.