Marmur to jeden z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych kamieni naturalnych. Mimo tego, że eksperci raczej nie polecają wykonania z niego blatów kuchennych, marmurowa powierzchnia robocza ma szansę świetnie sprawdzić się w domowej łazience, nadając jej niepowtarzalnych walorów wizualnych. Aby marmurowe blaty łazienkowe na wymiar na długo zachowały swoje wysokie walory wizualne, należy wiedzieć, jak o nie dbać. Jak robić to we właściwy sposób?

Blaty łazienkowe na wymiar z marmuru. Czy warto?

Marmur to naturalny kamień, od wieków uznawany za wyjątkowo elegancki, ekskluzywny i luksusowy materiał. Dziś coraz częściej gości w domowych wnętrzach. Jednym z lepszych miejsc na jego umieszczenie jest łazienka, a konkretnie blat roboczy pod umywalką. Decydując się na zakup łazienkowej powierzchni roboczej z marmuru, należy jednak mieć świadomość, że kamień ten jest dość wymagający pod względem użytkowania i konserwacji.

Marmur to naturalny kamień, który charakteryzuje się nie tylko swoim eleganckim wyglądem, lecz także delikatnością. Jest to surowiec znacznie bardziej podatny na zarysowanie, uszkodzenia mechaniczne oraz zaplamienie niż granit i kwarcyt naturalny. W związku z tym, zdecydowanie nie poleca się jego umieszczania w kuchni. Może za to zostać wykorzystany w domowej łazience, jednak pod warunkiem, że odpowiednio się o niego zatroszczymy.

W związku z tym, blaty łazienkowe na wymiar z marmuru są polecane dla zdyscyplinowanych i świadomych osób. Dla ludzi, którzy poszukują przede wszystkim estetycznych i łatwych w użytkowaniu blatów, polecamy natomiast alternatywne rozwiązanie – blaty z kwarcytu naturalnego. Jest to kamień naturalny, który pod względem wizualnym bardzo przypomina marmur, lecz jest od niego znacznie bardziej wytrzymały i mniej angażujący pod względem pielęgnacji.

blaty łazienkowe

Jak dbać o marmurowe blaty łazienkowe na wymiar?

O blaty marmurowe należy troszczyć się codziennie. Podczas ich użytkowania należy pamiętać przede wszystkim o ostrożności – nie ustawiać na powierzchni blatów ostrych przedmiotów, które mogą zarysować delikatny marmur. Jeśli na blatach pojawi się woda lub inny płyn, należy od razu je wytrzeć przy użyciu ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry. Należy także zachować ostrożność podczas użytkowania kosmetyków – produkty do pielęgnacji i perfumy najlepiej przechowywać na osobnych tacach, aby kosmetyki nie miały bezpośredniej styczności z blatem.

Warto regularnie czyścić marmurową powierzchnię roboczą. W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalny preparat przeznaczony do pielęgnacji marmuru, który pomoże w usunięciu zabrudzeń lub po prostu ściereczka nasączona czystą wodą. Należy natomiast wystrzegać się stosowania wszelkich środków czyszczących z drobinkami ściernymi – ich użycie może zarysować blaty marmurowe oraz nieodwracalnie zmatowić ich powierzchnię. Jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych, o jakich musimy koniecznie pamiętać, jest impregnacja. Zabieg ten powinien być przeprowadzany systematycznie, średnio dwa razy w roku.