Choć jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem składowania i utylizowania nieczystości domowych było korzystanie z szamba, w dzisiejszych czasach jest ono dynamicznie zastępowane coraz to nowszymi urządzeniami. Wśród nich królują przydomowe oczyszczalnie ścieków, które cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli obiektów mieszkalnych i użytkowych. W artykule opisujemy, czym różni się oczyszczalnia biologiczna od drenażowej.
Czym charakteryzuje się oczyszczalnia biologiczna?
Biologiczna oczyszczalnia ścieków to bez wątpienia najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne urządzenie służące do utylizacji nieczystości. Jego działanie, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, polega na kierowaniu ścieków do osadnika gnilnego (zwanego także osadnikiem wstępnym). W nim zachodzą procesy beztlenowe, podczas których bakterie rozkładają szkodliwe związki. Następnie nieczystości zostają kierowane do komory nitryfikacji, w której następuje etap oczyszczania tlenowego.
Oczyszczone w ten sposób ścieki nie zagrażają środowisku naturalnemu, a woda, która zostaje uzyskana podczas procesów oczyszczania, może być wykorzystywana m.in. do podlewania ogrodu czy prac porządkowych. Eksploatacja biologicznej oczyszczalni ścieków ogranicza się do regularnej aplikacji preparatu bakteryjnego oraz wybierania osadu raz na 9 miesięcy.
Jak działają szamba ekologiczne?
Szamba ekologiczne, czyli właściwie oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, działają w oparciu o bardzo podobny schemat. Najistotniejszą różnicą jest fakt, że proces oczyszczania beztlenowego i tlenowego zachodzi w oddzielnych miejscach, a są to kolejno: osadnik gnilny i drenaż rozsączający. Ze względu na specyfikację systemów drenażowych, pozyskanie wody z szamba ekologicznego jest praktycznie niemożliwe.
Co wybrać – oczyszczalnię biologiczną czy szambo ekologiczne?
Osoby, które rozważają inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków, często stają przed ważnym dylematem: które urządzenie wybrać? Niestety – nasza odpowiedź nie może być jednoznaczna, jednak w podjęciu decyzji może pomóc podpowiedź eksperta z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Szambo ekologiczne wymaga sporo wolnego miejsca na działce, które zostanie przeznaczone na instalację rur drenujących. Biologiczne oczyszczalnie mogą natomiast z powodzeniem być montowane na niewielkich powierzchniach.
Istotną różnicą jest także cena – bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest bowiem oczyszczalnia drenażowa, jednak poszczególne gminy oferują dofinansowania na zakup i montaż oczyszczalni biologicznej, co w znacznym stopniu pomaga w pokryciu kosztów inwestycji. Warto także podkreślić, że wkład finansowy zwraca się w przeciągu kilku lat, a to ze względu na niskie opłaty eksploatacyjne związane z codziennym użytkowaniem oczyszczalni.
Jeśli wciąż nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pracują w wybranej przez Ciebie firmie. Rzetelni producenci oczyszczalni oferują bowiem profesjonalne doradztwo, a także wsparcie merytoryczne na każdym etapie realizacji zlecenia – od zamówienia urządzenia, przez jego montaż, aż po pierwsze uruchomienie i codzienne użytkowanie.