Płyta fundamentowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego fundamentu oraz podłogi na gruncie. Łączy w sobie funkcjonalność obu tych elementów konstrukcji, cechując się licznymi zaletami i uniwersalnym charakterem. Czym jest płyta fundamentowa, gdzie warto ją zastosować oraz jaki będzie koszt jej wykonania?

Płyta fundamentowa – charakterystyka

Płyty fundamentowe ze zbrojonego betonu o łącznej grubości około 20-30 cm są realizowane pod całym budynkiem. Można wylewać je powyżej głębokości przemarzania, ograniczając tym samym czasochłonność i koszty wykonania fundamentów. Przygotowanie płyty fundamentowej jest znacznie łatwiejsze, aniżeli w przypadku tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Należy jednocześnie pamiętać o dokładnym rozplanowaniu i rozłożeniu instalacji gazowej, wodnej i kanalizacyjnej, ponieważ po wylaniu płyty nie będzie już szansy na ich poprawienie. Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić możliwość ułożenia warstwy izolacji termicznej pod płytą oraz zatopienie w betonie elementów ogrzewania podłogowego. Sprawia to, że ryzyko pojawienia się mostków termicznych zostaje ograniczone do minimum. Ponadto płyta fundamentowa stanowi od razu posadzkę dolnej kondygnacji, eliminując konieczność wykonywania dodatkowej wylewki.

Gdzie sprawdzą się płyty fundamentowe?

Płyta fundamentowa sprawdzi się w szczególności na terenach, które są niespoiste i mają słabszą nośność. Dzięki niej obciążenia z budynku rozkładają się harmonijnie na całej powierzchni, ograniczając ryzyko pękania betonowej wylewki. Stosując solidną izolację przeciwwilgociową, płytę fundamentową można wylać także na działce podmokłej. Z uwagi na fakt, iż jej wykonanie zajmuje od 4 do 7 dni, warto wybrać ją w momencie, gdy wymagane jest jak największe tempo prac budowlanych.

Koszt wykonania płyty fundamentowej

Koszty wykonania fundamentów w formie płyty są uzależnione od jej rozmiaru i grubości, warunków terenowych, lokalizacji oraz zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia jest również stawka za robociznę, jaką ustalono z wykonawcą tego etapu. Choć koszty fundamentów – płyty mogą być nieco wyższe niż w przypadku materiałów tradycyjnych rozwiązań, jednocześnie rozwiązanie to pozwala na znaczne oszczędności. Eliminuje bowiem konieczność wykonania podziemnych izolacji pionowych, posadzki oraz ewentualnych poprawek związanych z osiadaniem budynku.

Płyta fundamentowa to nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się na trudniejszym, niespoistym terenie. Jest prosta i szybka w wykonaniu, gwarantuje doskonałą stabilność i izolację termiczną, a dzięki ograniczonemu osiadaniu – zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznych pęknięć na ścianach i podłogach budynku.