Samodzielna budowa mebli może przynieść mnóstwo satysfakcji lub lekcję pokory. Odpowiednia wiedza, przygotowanie, materiały i narzędzia z pewnością ułatwią sprawę. Bo wbrew pozorom wykonanie prostych mebli, nie jest takie trudne, a zapewni oryginalne wyposażenie i powód do dumy. Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

Podstawowy niezbędnik

Aby samodzielnie zbudować meble warto najpierw zebrać i przygotować wszystkie potrzebne materiały. Podstawa to oczywiście płyta meblowa- sklejka, HDF, wiórowa czy paździerzowa- wszystkie będą odpowiednie przy pierwszym projekcie. 

Elementy montażowe i zaślepki to “drobiazgi” o których nie można zapomnieć. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią ilość konfirmatów, złączy meblowych, złączy mimośrodowych, kołków meblowych, podpórek do mocowania półek, prowadnic kulkowych (jeżeli planujemy montaż szuflad) oraz zaślepek (koniecznie w idealnie dobranym kolorze), które idealnie zamaskują miejsca łączenia.

Niezbędne będą także zawiasy, których trzeba użyć przy montażu drzwi, obrzeża- pozwolą estetycznie wykończyć meble oraz uchwyty- zwieńczenie mebla, który nada mu charakteru.

I oczywiście warto mieć projekt- nie tylko w głowie, ale i na papierze.

Projekt

Dokładne zaplanowanie (a najlepiej rozrysowanie) całości to najlepszy sposób aby uniknąć błędów i odpowiednio wyliczyć ilość potrzebnych materiałów. To moment, aby przemyśleć i dopracować konstrukcję oraz sposób łączenia mebla.

W dobrym projekcie trzeba uwzględnić sposób montażu drzwi (wpuszczane lub nakładane) i półek. Warto wziąć pod uwagę wszystkie krzywizny pomieszczenia i uwzględnić je w planie. Ostatnią, chociaż równie ważną rzeczą jest sposób montażu do ściany, meble zawsze powinny być odpowiednio zabezpieczone. 

Przy pierwszym projekcie warto skorzystać z gotowych kart technicznych produktów, które znajdziemy w sieci.  

Jeżeli mowa o narzędziach…

Jedno z najpotrzebniejszych narzędzi to oczywiście wiertarka i zestaw odpowiednich wierteł, którymi będziemy w stanie stworzyć każdy rodzaj otworu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest specjalny szablon do otworów, który pozwala zrobić to dokładnie i precyzyjnie. Niezbędne są też miarka i młotek- szczególnie przy wbijaniu kołków, a także śrubokręt z wymiennymi końcówkami (lub tradycyjny zestaw).

Niezwykle przydatny może okazać się specjalny ścisk stolarski kątowy, który skutecznie unieruchomi różne elementy mebla, co jest ważne przy składaniu.

Przy odrobinie cierpliwości i solidnym przygotowaniu budowa mebli powinna być łatwa i przyjemna oraz… satysfakcjonująca- szczególnie, że zyskujemy nowy, unikalny mebel nie wydając przy tym fortuny.