Koparki kołowe to niezastąpione maszyny budowlane, które sprawdzają się zarówno w czasie klasycznych robót ziemnych, jak i też prac związanych z realizacją obiektów. Stoi za tym nie tylko uniwersalność tego rodzaju pojazdów, ale także ich wysoka mobilność oraz możliwość zastosowania różnego rodzaju osprzętu. Jednym ze światowych liderów produkcji koparek jest firma Terex Corporation – tłumaczymy, dlaczego przedsiębiorstwo cieszy się tak dużym zaufaniem specjalistów.

Terex, czyli król prac ziemnych

Firma Terex jest obecnie uznawana za jednego z czołowych wytwórców maszyn budowlanych – szczególną popularnością mogą pochwalić się podnośniki nożycowe, ładowarki teleskopowe oraz specjalistyczne maszyny służące do obróbki materiałów na potrzeby recyklingu i górnictwa. Przedsiębiorstwo działa na skalę globalną i posiada swoje fabryki w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Australii, a nawet Azji – początki tego producenta były jednak o wiele skromniejsze.

Historia firmy Terex rozpoczęła się w 1933 roku, kiedy to George A. Armington założył firmę Euclid Company – celem amerykańskiego przedsiębiorcy było projektowanie oraz budowa ciężarówek i wywrotek. Maszyny szybko zostały docenione i przez wiele lat stanowiły złoty standard w swoim segmencie rynkowym. Z czasem firma się rozrosła i poszerzyła swoją ofertę – głównie za sprawą przejmowania pomniejszych konkurentów.

Nazwa Terex powstała w 1970 roku – stworzył ją ówczesny właściciel General Motors, który połączył łacińskie słowo „terra” (ziemia) oraz „rex” (król). Pozycja rynkowa firmy była tak dobra, a wyniki finansowe na tyle obiecujące, że w 1991 roku Terex trafił na nowojorską giełdę.

Dlaczego koparki kołowe Terex to dobry wybór?

Firma Terex jest znana w Polsce przede wszystkim ze swoich wysokojakościowych i mobilnych koparek kołowych – na rodzimym podwórku szczególną popularnością cieszą się kompaktowe modele TW85 i TW110, które miały swoją premierę w 2014 roku, jednak z drobnymi ulepszeniami były produkowane przez kolejne dwa lata.

Czym właściwie wyróżniają się wspomniane maszyny? Jednym z ważniejszych atutów są ich jednostki napędowe, które nie tylko spełniają restrykcyjne normy Stage IIIB, ale cechują się też świetnymi parametrami technicznymi. Ulepszone silniki posiadają wyższą moc od swoich poprzedników (od 10 do 14 %), mniejsze spalanie, a także niższy poziom emisji spalin (dzięki któremu nie ma potrzeby korzystania z filtra cząstek stałych).

W praktyce oznacza to niezbędną wydajność pracy połączoną z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi oraz ulgą dla środowiska i samego operatora, który pracuje w znacznie mniejszym hałasie – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem maszyn budowlanych oraz drogowych.

Koparki kołowe Terex są też uwielbiane przez operatorów. Odpowiada za to Terex Smart Control, czyli autorski system sterowania i obsługi, który został opracowany specjalnie na potrzeby nowej generacji maszyn budowlanych. Układ stworzono w taki sposób, aby zapewniał jak największą wygodę oraz precyzję – pozwala na to nie tylko ulepszona elektronika sterująca, ale również zaprojektowane od podstaw joysticki, przełączniki i klawiatury, które bez żadnych problemów można obsługiwać nawet w ciężkich rękawicach roboczych.

Na tym zalety koparek Terex jednak wcale się nie kończą, ponieważ maszyny są mniej wymagające w serwisowaniu oraz konserwacji od poprzednich modeli. To zasługa ułatwionego dostępu do przekaźników i bezpieczników – chroni je pokrywa serwisowa, którą można zdemontować bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek narzędzi. Nowa generacja pozwala też na bezprzewodowy przesył danych systemowych, umożliwiających jeszcze szybszą diagnostykę i bieżące śledzenie stanu technicznego całego pojazdu.

Ostatnia generacja koparek Terex

Terex działa w różnych segmentach rynkowych, produkując pojazdy stosowane w energetyce, górnictwie oraz przetwórstwie materiałów. Obecnie przedsiębiorstwo kładzie największy nacisk na projektowanie żurawi wieżowych oraz samojezdnych, przenośników taśmowych, kruszarek i urządzeń do obróbki odpadów czy drewna. Tym samym firma zaprzestała intensywnych prac związanych z wytwarzaniem maszyn budowlanych, takich jak m.in. koparki kołowe, koparkoładowarki czy spycharki.

Maszyny Terex są jednak cały czas dostępne na rynku wtórnym. Dużym zainteresowaniem cieszą się firmy oferujące wynajem podobnych pojazdów, jednak nie mniej popularnym rozwiązaniem jest zakup sprzętu z drugiej ręki. Koparki Terex ostatniej generacji są stosunkowo nowe, a szeroki wybór części zamiennych sprawia, że ich eksploatacja oraz naprawa jeszcze przez długie lata nie powinna sprawiać większych kłopotów.