Prasa hydrauliczna to maszyna wykorzystywana w wielu strukturach przemysłowych w celu szybkiej i sprawnej obróbki metalu. Wykorzystuje swoją dużą siłę nacisku i jej zaletą jest niewątpliwie niezwykle łatwe i płynne sterowanie oraz niski stopień awaryjności. Kolejną z zalet jest jej odporność na uszkodzenia i trwałość. Prasa hydrauliczna jako zaawansowane narzędzie przemysłowe została wynaleziona w 1795 roku, a jej wynalazcy to dwójka Anglików: Joseph Bramah oraz Henry Maudslay. Jednak najprostsze prasy tego typu były używane już w starożytnej Grecji do wyciskania soku z winogron. Pierwsza prasa hydrauliczna do obróbki metali była wykorzystywana w przemyśle od 1820 roku przez popularnego brytyjskiego mechanika T. Burr. Od 1846 roku prasy zyskiwały na popularności i stały się niezbędnym wyposażeniem wielu fabryk i warsztatów.

Zastosowania prasy hydraulicznej

Prasy hydrauliczne są najczęściej wykorzystywane przy obróbce metali lub cięcia i gięcia blach. Stosowane są w wielu miejscach, chociażby w branży mechanicznej – np. w warsztatach samochodowych. Najpopularniejsze zastosowania to prasy hydraulicznej to: brykietowanie, fornirowanie, prasowanie proszków ceramicznych, prasowanie surowców wtórnych czy też przy różnego rodzaju podnośnikach, obróbce termicznej blach. Natomiast prasy hydrauliczne wysięgowe znajdą zastosowanie w wykrawaniu lub wycinaniu otworów w materiale metalowym. Kolejnymi z  zastosowań opisywanych pras są np. wyciskanie soku z owoców, pakowanie makulatury, wulkanizacja gumy i prasowanie surowców wtórnych.

Rodzaje pras hydraulicznych

  • Z napędem ręcznym – ten rodzaj prasy hydraulicznej uruchamiany jest przy pomocy pompy ręcznej.
  • z napędem nożnym – tę prasę uruchamiamy również za pomocą użycia pedała nożnego. Dzięki temu podczas pracy możemy mieć obie ręce wolne.  
  • Hydrauliczno-pneumatyczne – uruchomienie siłownika prasy hydraulicznej jest możliwe przy pomocy pompy ręcznej lub po podłączeniu do kompresora.
  • Ramowe – najpopularniejsze prasy hydrauliczne w warsztatach samochodowych. Zastosowanie tych pras to przede wszystkim:  wyciskanie i wciskanie łożysk, sworzni, wałków, tulei i elementów wymagających dużej siły nacisku.
  • Wysięgowe – te prasy mają łatwy dostęp do stołu z trzech stron prasy, dzięki czemu praca przy obróbce na nich jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna.

One thought on “Czym jest prasa hydrauliczna i kiedy ją wynaleziono?”

Comments are closed.