Dobór pokrycia dachowego na szczyt swojego domu to jedna z najtrudniejszych czynności podejmowanych w trakcie jego budowy. Często nie wiadomo, czym kierować się w tej kwestii. Sporo osób stawia na cenę, gdyż jest ona bardzo istotna ze względu na regularne jej wzrosty w kontekście materiałów budowlanych. Inni z reguły decydują się na zakup droższych opcji, aby nie musieć już nigdy w przyszłości martwić się wymianą dachu.

Wszystko zależy od tego, jak na to spojrzymy jednak warto zapoznać się z właściwościami każdego pokrycia dachowego. Aktualnie, skupimy się na pokryciach blaszanych, które są obecnie jednymi z najpopularniejszych materiałów. 

Blachodachówka – niekończący się trend

Nie ma chyba osoby, która ani razu nie widziałaby na oczy blachodachówki. Niektórzy mogą tak jednak twierdzić ze względu na fakt, iż nowoczesne wzory tych pokryć nie odbiegają wyglądem od standardowych dachówek. Artykuły te są jednak sporo tańsze niż dachówki z ceramiki czy betonu. Wniosek nasuwa się jeden – posiadają gorsze właściwości, ale czy aby na pewno tak jest?

Potwierdzone zostało, że blachodachówka stworzona z dobrej stali jest w stanie wytrzymać nawet pięćdziesiąt lat bez pojawienia się szkód. Pokryta warstwą ocynku lub alucynku nie ma prawa zardzewieć, a w kwestiach szczelności również sprawdza się znakomicie. W ofercie blachodachówek widnieją przeróżne wzory, a także grubości, przez co można je idealne dobrać do kształtu i powierzchni swojej więźby dachowej.

Blacha trapezowa – materiał przechodzący drugą młodość

Sporo ludzi uważa, że blacha trapezowa to już przeżytek i nadaje się jedynie na obicia garaży czy hal przemysłowych. Jest to oczywiście zupełna nieprawda. Kształt blachy imitujący trapez w przekroju jest w dalszym ciągu wybierany przez spore grono osób. Ponadto, baza dostępnych kolorów również jest ogromna. W wielu projektach domów mamy styczność z pokryciami blaszanymi ze wskazaniem właśnie na trapez.

Materiał ten posiada zbliżone właściwości do blachodachówek, jednak różni się nieco wymiarowaniem. Oczywiście, dobór grubości blachy również jest dostępny, ale blachy te głównie wymiaruje się przez pryzmat wysokości profilu. Na dachy domów o średniej rozpiętości konstrukcji stosuje się głównie wymiary T14 i T18.

Blacha płaska – innowacyjność dla domów i elewacji

Blacha płaska to materiał, który zawsze kojarzony był z obiciami domów czy wiatrołapami. Obecnie jednak wykorzystuje się go jako pokrycie całkowite dachu, a także w niektórych projektach – części elewacji. Budynki posiadające na swoim szczycie blachę płaską zdecydowanie prezentują futurystyczny charakter. 

Materiał ten jest bardzo lekki i podobnie jak reszta pokryć z blachy – nie potrzebuje umacniania więźby dachowej. Grubość blachy wybrać możemy praktycznie dowolną. Ciekawą rzeczą jest również transport i montaż blach płaskich, gdzie przychodzi ona do nas w formie dużych arkuszy umieszczonych na paletach i wystarczy połączyć ze sobą na dachu kilka elementów, a dach będzie gotowy. 

Dobór pokrycia to rzecz bardzo trudna, jednak miejmy na uwadze, że materiały blaszane niczym nie odstają od innych i bardzo dobrą opcją jest położenie ich na swoim dachu.