Jak zbudować pergolę ogrodową? Do własnoręcznej budowy pergoli potrzebne nam będą niezbędne narzędzia oraz dobrej jakości materiał. Drewniana pergola wymaga odpowiedniego przygotowania do jej stworzenia. Ważne, by jej zamocowanie było stabilne, a materiał odpowiednio zabezpieczony i odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Oczywiście można zakupić gotową, stalową konstrukcję pergoli, ułatwiając sobie przy tym montaż. Jednak klasyczne, drewniane pergole z wijącymi się pnączami prezentują się o wiele lepiej i dają prawdziwe ukojenie podczas upalnych dni. 

Jak zbudować pergolę ogrodową?

Dobrze wykonana pergola tarasowa wymaga trwałych drewnianych belek. Dodatkowo potrzebna będzie wiertarka, wkręty, szlifierka, klej, czy poziomica. Wykonanie drewnianych konstrukcji ogrodowych wymaga odpowiedniego wymierzenia oraz dokładnego przykręcenia i mocowania części konstrukcyjnych. Zaczyna się od dokładnego wymierzenia i wycięcia profili drewnianych i ich odpowiedniego oszlifowania i impregnacji. Do wmocowania potrzebne będą kotwy mocujące, chyba, że konstrukcja stać będzie na betonowej powierzchni. Drewniane elementy montuje się w równych odstępach. Potem mocowane są belki boczne, które są częścią ścian i dachu pergoli, a boczne listwy mocujemy do pionowyhc słupów. By zbudować drewnianą pergolę należy użyć ścisków stolarskich, które pozwolą na stabilniejsze umocowanie konstrukcji. 

Pergola ogrodowa – idealne miejsce na wypoczynek

Jeśli budowa pergoli ogrodowej przeszła pomyślnie, pozostało cieszyć się jej wykonaniem i oddać się wypoczynkowi. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie roślin pnących, tak by z każdym rokiem tworzyły stałą, malowniczą konstrukcję osłaniającą przed wiatrem i słońcem. Wszystko to razem stworzy przyjemny klimat, a pergola tarasowa będzie tworzyć miejsce idealne do odpoczynku. Pergolę można również zamocować w rogu działki, w zależności od pomysłu na wygląd ogrodu. Może również tworzyć odosobnioną konstrukcję, która będzie przyciągać wzrok gości i tworzyć kameralny klimat podczas spotkań ze znajomymi i rodziną.

Gatunki drewna idealne do budowy pergoli

Jakie drewno wybrać do budowy pergoli? Jeśli użyjemy odpowiedniej impregnacji i środka ochronnego, rodzaj drewna nie będzie mieć znaczenia. Pergolę zbudować można z każdego gatunku, najczęściej jednak wykorzystuje się drewno dębowe lub bukowe, należące do twardych gatunków. Choć i te miękkie rodzaje – sosna, czy modrzew – również wytrzymają wiele lat, jeśli sposób osadzenia będzie trwały i montaż wykonamy profesjonalnie.