Czasem przychodzi taka chwila, że mieszkanie musi przejść gruntowne odnowienie. Kompleksowe remonty domów to jednak wyzwanie, do którego dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować, by uniknąć rozczarowań i problemów. Co trzeba ogarnąć zanim zaprosimy ekipę remontową?

Wyprowadzka na czas remontu

Raczej ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której w czasie remontu, ktoś będzie normalnie mieszkał i funkcjonował. Zwykle kompleksowy remont domu wiąże się z koniecznością tymczasowej przeprowadzki, by umożliwić pracę ekipy remontowej oraz zapewnić sobie spokój i komfort. Dlatego zanim zaprosimy do mieszkania fachowców, warto zorganizować sobie miejsce, do którego będziemy mogli się przenieść na czas prac.

Należy mieć jednak na uwadze, że z różnych przyczyn remont może potrwać nieco dłużej niż zakładaliśmy, dlatego dobrze jest mieć możliwość przedłużenia pobytu w razie potrzeby. Na tym etapie warto również pamiętać o rzeczach, których będziemy potrzebować w tym okresie. Chodzi nie tylko o odpowiedni zapas ubrań, ale także różnego rodzaju dokumenty czy artefakty, które mogą się przydać. Szukanie ich w czasie remontu może być mocno uciążliwe…

Poinformowanie sąsiadów

Choć w domu jednorodzinnym remont nie jest tak uciążliwy dla otoczenia jak w mieszkaniu w bloku, warto jednak poinformować najbliższych sąsiadów o planowanych pracach. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w bliźniaku bądź szeregowcu. W końcu dobre relacje z okolicznymi mieszkańcami to prawdziwy skarb – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się ich pomoc.

Ustalenie priorytetów i kontrola budżetu

Często chcielibyśmy zrobić wszystko na raz. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza gdy mamy ograniczone finanse. Kompleksowy remont domu powinien być dobrze zaplanowany, dlatego warto ustalić rzeczy, na których szczególnie nam zależy i które powinny być wykonane w pierwszej kolejności. Tu pomocna będzie również dobra ekipa remontowa, która z pewnością wesprze dobrą radą i podpowie lepsze rozwiązania.

Warto być również gotowym na znacznie większe wydatki. Nawet jeśli wyliczymy sobie koszty remontu, zawsze znajdzie się jakiś dodatkowy wydatek. Zdarza się, że suma końcowa będzie wyższa nawet o kilkadziesiąt procent i dobrze się na tę ewentualność przygotować.

Wybór ekipy remontowej

Kompleksowy remont domu wiąże się z koniecznością szukania odpowiednich fachowców. Zgranie wszystkiego w jednym terminie może być niezwykle trudne, zwłaszcza, że specjaliści nierzadko mają kalendarz wypełniony po brzegi. Nam jednak zależy na tym, by wszystko zrobić jak najlepiej i jak najszybciej. To powód, dla którego warto nawiązać współpracę z firmą, która do tematu remontu podchodzi holistycznie i zatrudnia fachowców z różnych dziedzin. Dzięki temu możemy liczyć na wsparcie i współpracę pomiędzy ekipami, co nie zawsze jest możliwe, gdy szukamy osobnych ekip do różnych prac remontowych.

Wielkie sprzątanie przed i po remoncie

Przed rozpoczęciem remontu dobrze jest zabezpieczyć wszystkie rzeczy i porządnie posprzątać cały dom. Choć pewnie nie uda nam się uniknąć pyłu nawet w szczelnie zamkniętych pojemnikach, możemy zrobić sporo, by zminimalizować jego ilość. I warto sobie to wziąć do serca – im lepiej zabezpieczymy nasze rzeczy, tym mniejsza szansa na sprzątanie pyłu w szafie rok po remoncie.

Dobrze jest również zadbać o porządne sprzątanie zaraz po wyjściu ekipy remontowej. Tu dobrze jest zatrudnić profesjonalną ekipę, która od A do Z wyczyści dom po zakończonym remoncie. Robienie tego samodzielnie jest nie tylko bardzo męczące, ale i znacznie mniej dokładne.