Zainteresowanie pompami ciepła systematycznie rośnie i fakt ten nie powinien dziwić. Pompa ciepła jest ekologicznym i przede wszystkim niezwykle ekonomicznym sposobem na ogrzanie domu. W świetle dzisiejszego kryzysu energetycznego wszystkie rozwiązania oparte o Odnawialne Źródła Energii cieszą się ogromną popularnością. Czym dokładnie jest pompa ciepła i co sprawia, że wyróżnia się na tle konkurencyjnych systemów grzewczych?
Czym jest pompa ciepła i jakie jej rodzaje wyróżniamy?
Pompa ciepła wydaje się współczesnym wynalazkiem, ale jej historia jest znacznie dłuższa. Jej początki sięgają XIX wieku, jednak przez ostatnie 100 lat pompy ciepła były systematycznie rozwijane, oferując dzisiaj urządzenia o fenomenalnej sprawności COP powyżej 5. Oznacza to, że pompa ciepła z 1 kW prądu elektrycznego wyprodukuje aż 5 kW ciepła, podczas gdy ogrzewanie elektryczne tylko 1 kW ciepła.
Dzięki temu dziś mamy do dyspozycji kilka rodzajów pomp ciepła, które można podzielić ze względu na źródła energii, z których korzystają. Najpopularniejsza jest powietrzna pompa ciepła, ale źródłem energii dla urządzenia mogą być także grunt i woda.
Sposób działania pompy ciepła można porównać do lodówki. Różnica jest taka, że lodówka odprowadza ciepło na zewnątrz, zaś pompa ciepła wtłacza ciepło do środka budynku.
Jakie warunki muszą być spełnione do założenia pompy ciepła?
Wszystko uzależnione jest od tego, jaki rodzaj pompy ciepła ma być zamontowany na danej posesji. W tym tekście skupimy się na wymogach dla, najpopularniejszej obecnie, powietrznej pompy ciepła. W przeciwieństwie do gruntowej czy wodnej pompy ciepła, to urządzenie jest wyjątkowo bezproblemowe w montażu.
Jednym z najważniejszych aspektów podczas montażu powietrznej pompy ciepła jest odległość od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej oraz przebieg trasy połączenia. Rozbieżność może wynieść nawet kilkanaście metrów, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla urządzenia.
Kolejnym warunkiem podyktowanym przez Ministerstwo Środowiska jest głośność urządzenia. W zabudowie jednorodzinnej pompa nie może przekraczać poziomu głośności 50 dB w ciągu dnia oraz 40 dB w nocy.
Jeśli chodzi o montaż urządzenia, ważne jest, aby było ono umieszczone powyżej poziomu gruntu. Dzięki temu pompa chroniona jest przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak śnieg i deszcz.
Zalety pomp ciepła
Pompa ciepła jest dziś jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu. Co więcej, jest to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Wówczas miesięczne koszty ogrzewania domu są imponująco niskie, mogą być na poziomie nawet 20 zł (opłaty stałe). Do najważniejszych zalet tego urządzenia możemy zaliczyć:
- niskie koszty ogrzewania (najniższe koszty ogrzewania oferuje wodna i gruntowa pompa ciepła)
- możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
- brak rygorystycznych warunków przy montażu,
- możliwość współpracy z fotowoltaiką,
- brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
- prostą i intuicyjną obsługę, również zdalną (online),
- maksymalne bezpieczeństwo użytkowania.
To oczywiście tylko niektóre z zalet pomp ciepła. Ale po zapoznaniu się z tą krótką listą trudno się dziwić, że cieszą się one obecnie rosnącym zainteresowaniem i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania.
Warto zaznaczyć, że coraz większa popularność pomp ciepła związana jest także z rządowymi dopłatami do takich inwestycji. Główne programy dotacyjne, to: „Czyste powietrze” i „Moje ciepło”, ale również poszczególne gminy mogą dotować inwestycje mieszkańców w Odnawialne Źródła Energii. Promocja ekologicznej i ekonomicznej niezależności energetycznej jest dziś zdecydowanym priorytetem dla władz Polski oraz UE, dlatego społeczeństwo zachęcane jest do inwestycji zarówno w fotowoltaikę, jak i pompy ciepła. Trend ten doskonale widać i w dużych miastach (Warszawa i jej okolice), i na terenach wiejskich.
Kiedy inwestycja w pompy ciepła może się zwrócić?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy koszt zakupu i montażu pompy ciepła może się zwrócić. Odpowiedź na to pytanie brzmi – oczywiście! Montaż tego urządzenia to inwestycja, która w dodatku zwraca się stosunkowo szybko. W nowym budownictwie zwrot z inwestycji może nastąpić nawet po 4-5 latach. Przy obecnych wysokich cenach surowców kopalnych, również w modernizacji jest możliwy tak szybki zwrot z inwestycji.
Stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz paliw kopalnych sprawiają, że tradycyjne metody ogrzewania są coraz droższe. Pompa ciepła oraz OZE stanowią więc dla nich doskonałą alternatywę, która w perspektywie czasu będzie coraz korzystniejsza pod względem finansowym.
Trzeba dodać, że zwrot inwestycji będzie najszybszy wtedy, gdy pompa ciepła zostanie połączona z panelami fotowoltaicznymi. Dostarczana przez PV darmowa energia elektryczna pozwoli szybko obniżyć rachunki za prąd, a tym samym przyniesie zauważalny comiesięczny zysk.
Dlaczego warto dziś zainwestować w pompę ciepła?
Wybór pompy ciepła jest dziś bardzo przyszłościową decyzją. Tym bardziej, że dopłaty do zakupu urządzenia pozwalają zminimalizować koszt początkowy, a tym samym skutecznie zachęcają coraz większą liczbę osób do inwestycji w to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie.
Największym rynkiem pomp ciepła i matecznikiem markowych producentów jest zimna Skandynawia. Setki tysięcy pomp ciepła zapewniają komfort i ciepła wodę niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych.
Jeżeli chcesz cieszyć się zawsze sprawną pompą ciepła, a także profesjonalnym montażem i serwisem, postawa na renomowaną i sprawdzoną od kilkunastu lat firmę, jak ECO Synergia Warszawa. Jesteśmy przedsiębiorstwem z bogatym doświadczeniem. Naszym klientom oferujemy sprzedaż, montaż i regularny serwis pomp ciepła i innych systemów opartych o OZE. Decydując się na taką inwestycję, musisz zadbać o to, aby cała instalacja funkcjonowała ekonomicznie i niezawodnie, bo komfort mieszkania i niskie rachunki za ogrzewanie, po prostu charakteryzują profesjonalnie wykonaną instalację grzewczą w Twoim domu.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytania i przeprowadzimy Cię kompleksowo przez proces inwestycyjny.