Jeszcze kilkadziesiąt lat temu inteligentny dom kojarzył się z opowieściami science-fiction. Dziś smart home nikogo już nie dziwi, a inteligentne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Czym dokładnie są inteligentne domy, jakie systemy obejmują i czy faktycznie warto w nie inwestować?

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to nic innego jak sieć systemów, która pozwala zdalnie kontrolować urządzeniami i technologiami z poziomu smartfona lub komputera. 

W praktyce oznacza to, że możemy sterować ogrzewaniem, oświetleniem, czujnikami dymu, gazu, temperatury itd., systemem alarmowym czy włączać i wyłączać prąd w konkretnych urządzeniach AGD – wszystko to zrobimy za pomocą aplikacji, nawet przebywając poza domem.

Celem „smart home”, czyli inteligentnego domu jest nie tylko ułatwienie życia domownikom, ale również zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa oraz oszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd czy gaz! 

Inteligentny dom – zalety

Inteligentny dom ma praktycznie same zalety. Do najważniejszych z nich należą:

– Bezpieczeństwo – inteligentne domy z założenia mają być przede wszystkim bezpieczne. Oznacza to, że duży nacisk w tworzeniu technologii smart odgrywają systemy, które zapewniają domownikom ochronę, a więc wszelkiego rodzaju czujniki gazu, smogu, otwartych drzwi czy okien, a także systemy alarmowe oraz monitoring.

– Komfort – technologie smart mają być nam maksymalnie pomocne. Jeśli na przykład nie chce nam się wstać z kanapy, by zasłonić żaluzje, wyłączyć światło lub zmniejszyć temperaturę w pokoju – możemy zrobić to za pomocą aplikacji. 

– Dbanie o finanse – inteligentny dom z założenia ma również dbać o nasze finanse, pomagając nam oszczędzać na rachunkach za prąd czy gaz. Dla przykładu smart technologie mogą wyłączyć światło, gdy wychodzimy z pokoju lub odłączyć prąd z gniazdka. Aplikacje smart są w stanie również monitorować zużycie energii i poinformować nas o tym, które urządzenia generują największe koszty.

– Łatwa instalacja – ogromną zaletą inteligentnych technologii jest ich prosta i praktycznie nieinwazyjna instalacja. Nie musimy kuć ścian, by poprowadzić nimi kabli – większość smart rozwiązań to systemy działające zdalnie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niewielkie urządzenie – centralę – które będzie nadzorowało pracę wszystkich smart rozwiązań jednocześnie.

Systemy w inteligentnym domu

Skoro wiemy już, dlaczego warto zainwestować w systemy smart, czas zastanowić się, jakie dokładnie technologie możemy w swoim inteligentnym domu zainstalować. Oto kilka najciekawszych:

  • inteligentne ogrzewanie
  • inteligentna klimatyzacja
  • inteligentne gniazdka (smart plug)
  • czujnik dymu
  • czujnik gazu
  • czujnik zalania
  • czujnik ruchu
  • system inteligentnego oświetlenia
  • inteligentne rolety zewnętrzne i wewnętrzne
  • system alarmowy
  • monitoring
  • czujnik ruchu
  • inteligentny zamek (otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych)
  • sterowanie systemem audio
  • system kina domowego
  • inteligentny biokominek 
  • ogrzewanie podłogowe


Budujemy inteligentny dom: projekt

Czy stworzenie inteligentnego domu jest drogie? To zależy, na jakie technologie się zdecydujemy. Urządzać smart home możemy stopniowo, np. wymieniając gniazdka na modele inteligentne i co jakiś czas dodawać do listy smart technologii kolejne, np. czujniki temperatury lub rolety sterowane z poziomu aplikacji. 

Jeśli marzy się nam inteligentny dom, warto pomyśleć o tym już na samym początku, gdy tworzymy projekt domu. Pozwoli nam to lepiej rozplanować umiejscowienie poszczególnych elementów, a także określić koszty wybranych przez nas smart technologii. By zaoszczędzić sobie stresu i przyspieszyć proces budowy inteligentnego domu, warto skorzystać z bogatej oferty projektów domów Muratora. 

Decydując się na gotowe projekty domów Muratora możemy wybierać spośród 4000 różnorodnych projektów, zarówno tradycyjnych, jak i z kolekcji  pod nazwą: projekt domów nowoczesnych. W ten sposób dużo łatwiej znajdziemy odpowiedni dom dla siebie, który przystosujemy do osobistych potrzeb również przez zastosowanie technologii smart. 

Zdjęcie: Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl