Zadbany ogród to prawdziwa ozdoba domu. Rabaty wielokolorowych kwiatów, przystrzyżony trawnik oraz starannie uformowane żywopłoty stworzą pełen uroku zakątek, w którym można się zgubić na wiele godzin z książką i herbatą. Jednakże oprócz przyjemności ogród oznacza również obowiązki.

Na szczęście każde centrum ogrodnicze dysponuje asortymentem narzędzi, które szybko i sprawnie pomogą uporać się ze wszystkimi pracami.

Trawa pod kontrolą – kosiarki i kosy

Kosiarka elektryczna lub spalinowa to najwygodniejszy sposób, aby zadbać o strzyżenie trawnika. Dostępne na rynku modele pozwalają dopasować wysokość cięcia, a także zdecydować, czy chcemy gromadzić trawę w koszu, czy też rozrzucić ją po działce. To drugie rozwiązanie jest wyjątkowo korzystne przy koszeniu młodej trawy, która posłuży jako bogaty w składniki nawóz. Przy wyborze kosiarki należy zwrócić uwagę na moc, pojemność kosza oraz obszar, jaki chcemy kosić. W mniejszych ogrodach sprawdzi się model elektryczny, natomiast o większe działki łatwiej zadbać z kosiarką spalinową.

Kosa akumulatorowa to znakomity wybór podczas pracy w trudno dostępnych miejscach i nie tylko – jeżeli dysponujemy niewielką działką, urządzenie poradzi sobie nawet przy koszeniu całego ogrodu. Mając do dyspozycji kosę, bez trudu skrócimy trawę w pobliżu rabatek, ogrodzeń, pod drzewami oraz w miejscach, gdzie nie możemy dotrzeć kosiarką.

Czas na cięcie – sekatory elektryczne i piły

Aby zadbać o żywopłoty, krzewy oraz drzewka niezbędny jest sekator, z którego pomocą przytniemy gałązki i uformujemy rośliny wedle naszego uznania. Jeżeli chcemy oszczędzić czas i energię warto wybrać sekator elektryczny – takie rozwiązanie sprawi, że nawet strzyżenie długich żywopłotów będzie czystą przyjemnością. Do grubszych gałęzi warto zaopatrzyć się w zakrzywioną piłę – tzw. lisi ogon. Podobnie jak w przypadku sekatora, możemy zdecydować się na piłę elektryczną, która bez trudu poradzi sobie z grubszymi gałęziami i rozdrabnianiem drewna.

Praca u podstaw – łopaty, widły i kopaczki

Łopaty i grabie to narzędzia, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. O ich skuteczności świadczy fakt, iż najstarsza znaleziona łopata ma ponad 5000 lat! Dobrze dobrane i lekkie narzędzia pozwolą na szybkie przygotowanie terenu pod nowe sadzonki. Dodatkowym wyposażeniem, które powinno znaleźć się w naszym ogrodzie, są kopaczki, motyki oraz spulchniacze do ziemi. W zależności od wielkości naszej działki możemy wybrać narzędzia osadzone na długim trzonku lub niewielkie modele, przeznaczone do pracy na rabatkach. Nie należy zapomnieć również o konewkach lub spryskiwaczach do podlewania i nawożenia.

Transport – im szybciej, tym lepiej

Taczki są niezastąpioną pomocą podczas przewożenia skoszonej trawy, zgrabionych liści oraz obciętych gałęzi. Jeżeli zależy nam na niskiej wadze i wygodzie użytkowania, dobrym pomysłem będą taczki wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Modele z dwoma kółkami są znakomitym wyborem dla osób, które nie chcą lub nie mogą się przemęczać podczas pracy. Dobrą alternatywą dla taczek jest również kosz ogrodowy – to idealne rozwiązanie dla niewielkich ogrodów.