Piecyki gazowe to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością w wielu gospodarstwach domowych. Są to urządzenia niezwykle ekonomiczne i ekologiczne zarazem, co czyni je konkurencyjnymi względem pozostałych. Poprawne i bezpieczne funkcjonowanie każdego piecyka gazowego uzależnione jest od regularności jego serwisu. Dbałość o regularność przeglądu pozwoli w pełni wykorzystać możliwości urządzenia i zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii instalacji.

Serwisowanie piecyków gazowych – bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Każdy użytkownik piecyka gazowego powinien być świadomy korzyści płynących z systematycznego przeprowadzania serwisu.

Piece gazowe, choć proste w obsłudze i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu, mogą ulegać niebezpiecznym awariom. Sprzyja temu przede wszystkim ich zaniedbanie. Urządzenie, które nie jest poddawane regularnym i, co niezwykle ważne, profesjonalnym kontrolom, dużo częściej ulega uszkodzeniom. Wszelkie uszkodzenia instalacji gazowej, niewykryte dostatecznie szybko, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Zagrożenia tego można bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy pamiętać o konieczności zlecania przeglądu. Przyjmuje się, że optymalną i zalecaną częstotliwością wykonywania serwisu piecyków gazowych jest przynajmniej jeden raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest to absolutne minimum, które należy zachować, aby móc cieszyć się sprawnie działającym urządzeniem.

Istotne jest, by oceny stanu instalacji dokonywał powołany do tego fachowiec. Nie należy powierzać tego zadania osobom, które nie posiadają obowiązkowych uprawnień i niezbędnego doświadczenia. Konserwacja urządzeń gazowych jest czynnością specyficzną, wymagającą wiedzy, dlatego musi być ona wykonywana przez profesjonalną firmę serwisową. Wybierając serwisanta, najlepiej jest zwrócić się do tego, który podany został przez producenta. Przedstawicielstwa wyspecjalizowanych firm dostępne są w każdej większej aglomeracji miejskiej, w przypadku województwa śląskiego tego rodzaju serwis oferuje firma Instalacje Janowski, która jest autoryzowanym partnerem takich firm jak BoschJunkersTermet i Vaillant. Wówczas zyskujemy pewność, że taki serwis będzie autoryzowany.

Przegląd pieca gazowego polega na jego kompleksowym sprawdzeniu i ocenie stanu ogólnego instalacji grzewczej. Przeprowadzona zostanie analiza spalin, kontrola zaworów bezpieczeństwa, sprawdzenie poprawności działania czujników, a także, jeśli to konieczne, regulacja urządzenia. Oprócz tego serwisant dokona czyszczenia wymiennika ciepła, co odczuwalnie zwiększy wydajność i poprawi pracę. Gromadzące się z biegiem czasu zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na efektywność działania. Często przekłada się to na wyższe opłaty. Regularne serwisowanie pieców gazowych to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko i to z nawiązką w postaci poczucia bezpieczeństwa.

Naprawa piecyków gazowych – zadanie dla fachowców

Mimo że producenci piecyków gazowych dokładają wszelkich starań, by oferowane przez nich urządzenia posiadały jak najniższy wskaźnik awaryjności, usterki zdarzyć się mogą zawsze, nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Wiele z nich wymagać będzie natychmiastowej reakcji.

W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu, należy zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się naprawą. Czujność użytkownika pieca oraz szybkie zgłoszenie awarii pozwolą zapobiec niebezpiecznym skutkom powstałej usterki. Wezwanie specjalistów jest konieczne i nie może być odkładane w czasie. Wszelkie próby naprawy na własną rękę wyrządzą więcej szkody niż pożytku, dlatego warto powierzyć ją przygotowanym do tego firmom, posiadającym wiedzę oraz fachowy sprzęt. Sprawne usunięcie nieprawidłowości pozwoli ponownie korzystać z pełni potencjału urządzenia.

Dbanie o regularne i profesjonalne serwisowanie znacząco wydłuża żywotność pieca i minimalizuje ryzyko awarii.